Борислав Сарафов напомни за поисканите имунитети. В НС няма никакви действия относно разглеждане на този въпрос. Голяма част от народните представители се отказаха от имунитети си и дадоха възможност да бъдат извършени процесуално следствени действия. Това заяви преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров в ефира на БНТ.
Относно тези, които още не са се отказали от депутатския си имунитет - НС трябва да се запознае с всички доказателства от искането на Сарафов. Да се създаде комисия, или комисията по правни въпроси даа направи преценка дали да бъдат снети имунитетите на депутатите, каза още той.
Няма срок, в който парламентът да разгледа и да гласува отнемане на имунитет на народни представители, посочи проф. Киров.
По думите му цялата дейност на 51-ия парламент се развива на забавен каданс. "Цял месец избираха председател на парламента, след това започна преговори, накрая може да се стигне до лидерски срещи. Основаната задача е да се постигне коалиционно споразумение", добави проф. Киров.
Попитан дали са конституционно издържани тези текстове, той заяви, че това няма никакво значение. "От вносителите чухме редица коментари. Няма значение, че има съмнения за противоконституционност на част от текстовете, важно е ние да ги приемем, за да бъде предотвратен изборът. А по-нататък Конституционният съд може в рамките на шест месеца, една година, да обяви тези законови текстове, които бъдат приети, за противоконституционни", коментира проф. Киров.