"Видяхме, че този избор във вчерашния ден нямаше да бъде възможен ако не беше участието с гласовете на ГЕРБ-СДС. С това се отварят вратите не само за функционирането на парламента, но и за конституционната процедура, която се провежда от президента – консултациите и връчването на мандата."
Това каза в ефира на bTV Рая Назарян след вчерашния избор на председател на парламента - доц. Наталия Киселова.
ГЕРБ-СДС непосредствено след изборите очерта рамката на възможно мнозинство за управление. Участниците в него са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН.
„Ние не сме излезли от тази рамка и потвърждението, че това е правилната формула, го получихме именно вчера. Защото именно трима от тази рамка, която сме посочили, избраха председател и ръководство на парламента, което позволи този прецедент от 11 опита да бъде приключен“, обясни тя.
По рано в предаването „Тази събота и неделя“ Атанас Зафиров не пое ангажимента да каже дали е възможно управляващо мнозинство между ГЕРБ и „БСП-Обединена левица“, но каза, че не са водени преговори за това.
„С „БСП-Обединена левица“ ние проведохме две срещи, аз участвах и в двете. Основният разговор беше за отговорният държавнически подход. Като системни партии и те, и ние знаем, че в момента най-важно е да се избегнат последващи избори. Да бъде създадено управление, което да стабилизира държавата“, отвърна Назарян.
По думите ѝ от тези разговори ГЕРБ-СДС са останали с впечатление, че получават подкрепата на левицата.
„Тяхната подкрепа и желание са изразени, въпросът е, че те няма как да са водещи в този процес“.
За целта първо следва да се разберат с коалицията ПП-ДБ, за да получат подкрепата на „БСП-Обединена левица“.
Тя потвърди още, че има разделение в ПП-ДБ и определи „Демократична България“ като „доста по-отговорна партия с идеология, която ясно осъзнава геополитическата обстановка и споделя изцяло виждането на ГЕРБ-СДС за съставянето на редовно управление, за да няма поредни избори“.
„Те споделят, че трябва да се търсят общи решения в тази посока, докато „Продължаваме промяната“ имат доста различен подход. При тях е много видно желанието да се ходи на избори, вие видяхте, че те дори не положиха усилия за техния кандидат – ген. Атанасов, да потърсят подкрепа и да съберат мнозинство“, обясни Назарян.