Няма нищо политическо в тази т.нар. битка за председател на Народното събрание. Вотът на избирателите е ясен – не се дава мнозинство на никоя партия. В цивилизования свят този вот означава, че трябва да се инициира съгласие и мнозинство между отделните партии, като отговорността по принцип е у първата политическа сила. Това обясни в ефира на NOVA NEWS преподавателят по конституционно право Борислав Цеков.
Според него партиите са нарушили едно златно правило в европейската демокрация, а именно, че първата политическа сила излъчва председателят на парламента, а всички останали – подгласниците.
В момента групи с по 10-11 депутати имат претенции към председателския пост. Това са тяснопартийни интереси, а не обществени или национални. Поведението на политическата ни класа е примитивно и инфантилно, тук вече говорим за африканизация на политиката, защото нямаме партии, а враждуващи помежду си племена, каза още конституционалистът.
Борислав Цеков не спести критики и по отношение на конституционните промени, изтъквайки, че „каквото пипнаха в основния закон – го оплескаха“.
„И сега изведнъж някой друг им виновен, вместо да имат чувство за национална отговорност и да снижат егото си. Политиците ни трябва да ги коментират психолози и психиатри“, каза още той.
Цеков смята, че най-редно би било всички досегашни кандидатури за председател на парламента да се оттеглят и да се потърси друго име, около което да се обединят партиите. Иначе в противен случай „торпилираме парламентарната демокрация и обслужваме интересите на Русия“.
Само заради честта на демократичния пагон трябва да изберат председател на Народното събрание, дори да няма правителство, призова Цеков.
По думите му съществува механизъм да отидем към предсрочни избори и без да е избран председател на 51-ия парламент, но поясни, че това би бил краен вариант.
В заключение Борислав Цеков беше обясни, че настоящият състав на ВСС може да продължи да изпълня функциите си, макар и да е с изтекъл мандат.