Кризата с избор на председател на Народното събрание може да бъде решена, ако се появи здравият разум, за да се вземат решения в интерес на общото благо, а не в интерес на отделните партии. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ дипломатът и бившият вицепремиер Румяна Бъчварова.
С предложението Атанас Атанасов да бъде председател на парламента изглеждаше, че като че ли текат разговори, има перспектива за съгласие, но днес, гледайки изявленията на отделните партии, мисля че има три непреодолими препятствия да има положителен резултат. Първо, ГЕРБ настояват Борисов да е премиер, а останалите политически формации отхвърлят това. Второто е твърдото настояване от страна на "Продължаваме промяната" за подписване на декларацията за санитарен кордон и трето, ако тези две условия отпаднат, остава голяма въпросителна кои ще са другите партии, които ще подкрепят един такъв съюз, заяви Бъчварова.
Възможните варианти не са толкова много. Не знам как БСП би реагирала, ако ГЕРБ гласуват за Атанасов, а не за Киселова, която подкрепиха на последното заседание на Народното събрание. От "Има такъв народ" вече казаха, че не приемат Атанасова. т.е. отпадат двама от ключовите играчи, които биха могли да го подкрепят, а не се вижда кои биха могли да бъдат следващите, добави тя.
В отговор на въпрос дали само лидерът на "ДПС – Ново начало": "Делян Пеевски е пречка пред постигането на съгласие между ГЕРБ – СДС и "Продължаваме промяната – Демократична България", бившият вицепремиер посочи: "Мисля, че и много неразрешени лични отношения. Всеки се опитва да надиграе другия и да се покаже като победител. Тези тенденции са придобили такива негативни измерения, че няма възможност да застанеш отстрани и да прецениш трезво какво се случва. Докато отношенията са лични а не принципни, според мен няма да се намери добър отговор. Въпросът е в принципите, в името на какво се прави едно или друго предложение от едната или от другата страна. Ще има ли санитарен кордон, когато има правителство и как би работило едно правителство след отпадането на тези пречки? Има много неизяснени въпроси, никой не говори за политики, а най-малко се говори за принципи и за ценности".
Тя обяви и какъв според нея е изходът от политическата криза.
С третия мандат, който е непартиен, трябва да се направи едно техническо правителство, в което да участват първите две партии и партията, която получи третия мандат, да се предложат министри с определени мандати и да се направи правителство, което да бъде равноотдалечено от останалите партии, което да поеме по една национална програма, която да ни извади от тази ситуация. След това трябва да се види как може да бъде променен Изборният закон и правилата за избор на председател на Народното събрание. Въпрос на желание е това да се случи. Сегашните политици трябва да отстъпят крачка назад, за да не пречат, да излязат хора от второто и третото ниво, които да поемат щафетата в името на страната ни, отбеляза Румяна Бъчварова.
По думите ѝ постигането на съгласие за такъв кабинет може да е ключово и за избор на председател на парламента.
В момента губим изключително добри възможности, като например парите по Плана за възстановяване. Трябва да започнем да се оттласкваме от дъното, защото отвън изглеждаме много зле. Този трети мандат трябва да бъде реализиран от едно групиране на видни личности от трите партии и решенията да бъдат взети съвместно от представителите на тези три политически сили, каза още Бъчварова.