Случващото се в парламента вече не е и смешно... просто не искам да го коментирам. От друга страна, някоя институция все пак трябва да работи и да компенсира липсата на друга власт. Ще го правим колкото е нужно, но призовавам политиците в Народното събрание да намерят добрия тон и да започнат разговори, които да доведат до избор на председател на парламента. Това заяви пред журналисти служебният министър-председател Димитър Главчев преди да вземе участие в отбелязването на 133-тата годишнина от създаването на Военномедицинската академия (ВМА).
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален служебен премиер.
„Странно е председателят на НС да бъде третиран като потенциален служебен премиер, който е на доста по-ниска степен във властовата пирамида. Но така или иначе конституционните промени са факт“, посочи той и добави, че ако той беше председател на Народното събрание, никога не би приел да стане служебен премиер.
Според него най-правилно би било да се излъчи редовно правителство, което да се ползва с парламентарно мнозинство.
Трябва да има правителство с ясно изразена политическа воля, за да могат партиите да носят и отговорността, която им се делегира от хората, отбеляза служебният министър-председател.
Главчев призна в разговора си с медиите, че самият той не е наясно какво избират народните представители в парламента – дали председател на най-висшия законодател орган у нас, или потенциален служебен приемиер.
На въпрос за бюджета за 2025-а година министър-председателят обясни, че финансовото министерство е представило мерките за запазване на 3-процентния дефицит за влизане в еврозоната.
„С оглед на сегашните обстоятелства обаче няма как да го внесем бюджета. Ако ще има редовно правителство, най-добре е то да си внесе бюджета за другата година, а пък ако няма редовно правителство, навлизаме в предизборна ситуация – много е рисково да се внася бюджет в предизборна ситуация, тогава той може да бъде взривен. Първото гласуване е по философията на бюджета – там не очаквам изненади, но когато започнат предложенията между първо и второ гласуване, става опасно. Бюджетът ще бъде внесен в Народното събрание, след като се изясни политическата ситуация“, разясни пред журналистите Главчев.
Относно риска България да загуби средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) Главчев заяви, че няма такава опасност, но напомни, че първо „трябва да бъдат приети няколко закона“.