Юлиян Попов: Цената на водата в България е ниска, трябва да се инвестира в напояване

Кадър: БНТ
share

България е много богатата икономически страна. В сравнение с държави в Африка, където няма ресурси, ние се намираме в клуба на богатите. В същото време ние много се дърпаме от това да бъдем донор. Смятам, че ние можем да сме инвеститор в надграждането на глобалната енергийна система. Това заяви бившият министър на околната среда Юлиян Попов в предаването „Още от деня” по БНТ.

„Климатичните промени в нашия регион ще се изразят с по-голямо засушаване, но и в резки наводнения. Засушаването се дължи не на това, че валежите спират, а че след това пороите се изливат рязко”, уточни той.

„В резултат на това реколтата ще е много по-ниска. Затова трябва спешно да се мисли за напоителна система. Трябва да започнем да използваме водите на Дунава. България е страна, бедна на водни ресурси. Основния ни воден ресурс е река Дунав – над 80%, но ние сега не се възползваме”, отчете бившият екоминистър и припомни, че е имало време, когато София е била на воден режим. 

Емил Димитров: Яз. "Камчия" остава без вода след 108 дни в случай, че не завали

По думите му трябва спешно да се възстанови напояването в страната. „Напоителната система е работа на Министерство на земеделието. Водните ресурси, като питейната вода, част от тях се финансират през средства на МОСВ, но са основно занимание на ВиК-та и общините. Ние харчим страшно много вода във водопреносната система. Има случаи на загуби на вода от над 90%. Тази криза граничи със заплаха за националната сигурност”, предупреди Юлиян Попов.

„Средства има, но се управляват неадекватно. Много е важно инвестициите във водопреносната мрежа да бъдат фактурирани по правилния начин. Цената на водата трябва да се увеличи. Цената на водата в България е ниска. Парите няма как автоматично да се превърнат във вода – трябва да се инвестират в инфраструктура, която инвестиция трябва да бъде добре да се наблюдава и трябва да е фокусирана върху ефективността на тази доставка. Всички ВиК-та трябва да  монтират регионални водомери, за да се знае къде изтича водата. Това не е много скъпа инвестиция”, подчерта бившият министър на околната среда.

Водещи новини

Още новини