По Конституция, първо трябва да бъде избран председател на Народното събрание, да се формират парламентарните групи, тогава мога да свикам консултации, обясни пред журналисти в Баку президентът на България - Румен Радев.
Припомняме, че и днес - за втори път, депутатите не успяха да изберат първия сред сравни. Ще продължат с опитите си в петък от 11.00 ч.
Държавният глава коментира и отношенията на страната ни с Република Северна Македония. “Това е третата ми среща с президента Гордана Силяновски. Мисля, че тонът на конструктивен и прагматичен диалог, който държим с нея, трябва да се възприема и от правителството на Северна Македония. Двете президентски институции показваме не само, че диалогът е възможен. Той може да бъде откри, може да е конструктивен и да допринася за развитието на добросъседството между нашите две държави”, посочи Радев.
Държавният глава обясни, че проблемът не се корени само в навременното вписване на българите в Конституцията на Република Северна Македония. “Очакваме правителството и парламентът им по-скоро да извършат всичко, което е заложено в преговорната им рамка за членство в Европейския съюз и в Договора за добросъседство, за да може РСМ да не губи историческо време”, призова той.
На въпрос дали вижда истинско желание от страна на РСМ да се присъедини към ЕС, Радев отговори, че ще стане ясно в не чак толкова далечно бъдеще. “Наистина, ние даваме тона за един възможен, кооперативен и открит диалог”, добави държавният глава, като изрази надежда правителството на РСМ да продължи разговорите под неговата дирижировката и тази на Силяновска.
“Призивът ми към нея е да работят с държавните си медии така, че да не виждаме език на омразата. С нея се разбрахме, ако се създадат такива ситуации, да обменяме информация. Можем да започнем работа по промяна на текстове в учебниците в РСМ, което не говорят добре за отношенията ни. Това може да върви паралелно и да съдейства за изграждането на довери”, каза още Радев.