След победата на Тръмп: Какво да очакват Украйна и Израел

Getty images
share

В САЩ ще има промяна на администрацията спрямо ангажирането в конфликтите в Близкия изток и Украйна. По отношение на Украйна се очаква намаляване на американския ангажимент и на военната помощ. По отношение на Израел се очаква още по-твърда подкрепа за продължаване на бойните действия срещу „Хамас“ и „Хизбула“. Това са очакванията, базирани на данните, които имаме от първия мандат на Тръмп като президент на САЩ. Имайки предвид, че самият той не е специалист в тези области, е важно да знаем кой ще бъде държавен секретар и съветник по въпросите за националната сигурност. Това каза в ефира на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 485

Бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков посочи, че в САЩ от доста време текат процеси на преосмисляне на ангажиментите към войната в Украйна и конфликта в Близкия изток. Той е на мнение, че Щатите ще продължат политиката си спрямо Украйна в посока „към преговори чрез ескалация“ – продължаване на помощта и търсене на изход. За Близкия изток Кючуков смята, че Тръмп ще търси успех за Израел, но няма да позволи да бъдат пренебрегвани неговите позиции. И подчерта, че САЩ нямат желание да бъдат въвлечени в регионален конфликт.

Димитров е на мнение, че Тръмп изразява общественото мнение, че САЩ е поела много международни ангажименти и част от тях са излишни.

Димитров каза, че каквито и да са убежденията на 47-ия президент, той не изключва Владимир Путин като партньор за преговори. "Не бих казал, че Тръмп е проруски президент, но е по-удобен за Русия от Камала Харис, тъй като сее хаос във външната политика на САЩ. Това е изгодно за Москва. Това е реалистичната позиция. Нереалистично е да се очаква проруски президент“, подчерта още той.

Кючуков е на мнение, че при Тръмп не може да се очаква проруска политика.

Експертите коментираха и позицията на Доналд Тръмп спрямо НАТО. Димитров напомни, че новоизбраният държавне глава се е съмнявал в целесъобразността на Алианса и в американския ангажимент да защитава европейските съюзници още през първия си мандат. Това обаче не е довело до разпад на НАТО. Според Димитров ще има охлаждане на отношенията между Вашингтон и другите членове на Алианса, но не очаква „драматични жестове“ от страна на САЩ, които да сложат край на съюза.

Кючуков смята, че Тръмп винаги е разглеждал НАТО като инструмент за американската външна политика и от тази гледна точка ще продължи натискът върху Алианса в посока на ангажиментите на партньорите. „Излиза на преден план идеята за стратегическата автономност на Европейския съюз, разбирана и като намаляване на зависимостта от САЩ – политическа и в сферата на отбраната. Трябва да се има предвид, че автономност не означава конфронтация, а сътрудничество с намалени зависимости“, обясни още той.

Кузман Илиев след изборите в САЩ: Светът си отдъхна, че Третата световна война се отлага

Кючуков изрази притеснение, че „нашите усилия са насочени към това да се подготвим за война, а не да я предотвратим“.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 485

Водещи новини

Още новини