Българската политическа класа трябва да покаже ниво и национална отговорност, за да може да се формира стабилно 4-годишно правителство, с което да може да се работи. Така ще можем да усвоим средствата по европейската солидарност, за да се продължи с инвестирането в инфраструктура и да се направи инвестиционният климат в България привлекателен за инвестиции. Така ще можем да влезем в Еврозоната и да финализираме пълноправното ни членство в Шенген.
Това заяви пред репортер на Novini.bg в Брюксел евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев, който коментира политическата ситуация в България възможностите за формиране на редовен кабинет.
"Политиците в България трябва да спрат с безотговорното джафкане и поставянето на червени линии. Много е ясно - политическата партия, която е спечелила с огромна преднина изборите, има отговорността да състави стабилно правителство. Бойко Борисов и партия ГЕРБ са наясно с тази отговорност и ще направят всичко възможно да има такова правителство. Разбира се, че трябва да има същата степен на отговорност и от другата страна. Не искам да давам прогнози или сценарии тук от Брюксел. Всичко това ще се реши в София на едни нормални разговори между политическите сили. Трябва да се седне на масата и да се разговаря по всички теми", добави той.
Ковачев коментира и напрегнатите отношения в последните месеци между България и Република Северна Македония. "Всички страни членки на ЕС са приели преговорната рамка със Северна Македония. Тяхното събрание също прие тази рамка и тя трябва да бъде изпълнявана. Същото беше напомнено и в последния доклад на ЕК - РСМ трябва да изпълнява сключените договори и да включи българите в Конституцията си. Българите трябва да имат същите права, като всички останали и да не бъдат подлагани на репресии и език на омразата. След няколко дни предстои изслушването на новия комисар по разширяването г-жа Марта Кос. Аз имах възможността да се видя с нея и говорихме много обстойно по тази тема. По време на изслушването ѝ ще ѝ задам въпрос за изпълнението на преговорната рамка от страна на РСМ. Договорът между България и РСМ е част от преговорната рамка и ЕК трябва да оценява как се изпълнява този договор. България иска пълноправно членство на РСМ и всички останали страни от Западните Балкани в ЕС, но на основата на демокрацията и правата на човека, без да има език на омразата и дискриминация. Не ние говорим за история, а в РСМ не спират да използват историческите манипулации от времето на Титова Югославия. Тези манипулации са водещи и за настоящата политическа класа в Скопие. Правя огромна разлика между политическа класа, част от медиите и част от академични елит и обикновените граждани, които искат добросъседски отношения. Новият комисар по разширяването изрази желание да работи с всички държави от Западните Балкани, за да се преодолеят всички пречки за тяхното присъединяване към ЕС", разкри Андрей Ковачев.