Седмица след извънредните парламентарни избори политологът Стойчо Стойчев и макроикономистът Евгений Кънев коментираха по-близо ли са до компромиса политическите сили или това е зрителна измама в предаването „Офанзива“ по NOVA NEWS.
„Вероятно партиите са по-близо до компромиса, защото днес смениха тематиката и от спор за премиера се премина към някакъв друг вид жанр в общуването – декларации. „Има такъв народ“ имат също такава, която "Продължаваме Промяната - Демократична България" трябва да приемат преди да получат подписа на ИТН. Интересно е, че се предлага да се огради някой в парламента“, заяви политологът Стойчо Стойчев.
Според него поставянето на „огради“ има два смисъла – да се предпазим от нещо или някой, или да изолираме него. „В тази декларация виждам второто, доколкото усилията на едно парламентарно мнозинство би трябвало да бъдат в положителна посока, а не да се изолира някой“, допълни Стойчев.
„В първия мандат не съм чул нито една теза, която да ме води до мисълта, че може да има правителство. Предвид и ситуацията около изборите и широкия отзвук от тяхната „честност“, не виждам начин, по който първо ГЕРБ - СДС да се разграничи от „Движение за права и свободи-Ново начало“. Това означава, че началото на формулата в първия мандат е ГЕРБ-СДС плюс „ДПС-Ново начало“, като подкрепа. Оттук нататък трябват още 22 депутати. ПП-ДБ каза, че при такова положение не би подкрепа такъв кабинет, „Възраждане“ също надали. Това значи, че „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ са единствените възможности“, коментира макроикономистът Евгений Кънев.
По думите му вторият мандат е това, което ПП-ДБ предлага. „Технически кабинет с неутрален премиер или някой, който не е член на някоя от двете партии. Въпросът вече тук е как се гласува, например ПП-ДБ как ще подкрепи едновременно с „ДПС-Ново начало“, подчерта той.
Евгений Кънев обобщи две важни неща - първо, че е невъзможно да има правителство без ГЕРБ-СДС. „Второто е, че не е възможно да има кабинет с ГЕРБ-СДС и „ДПС-Ново начало“. Другата опция около „Възраждане“, според мен, не е реалистична“, отбеляза макроикономистът.