Министър Петкова разкри колко средства може да загубим по ПВУ заради снощните батални сцени в НС

share

Предложенията за промени в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са свързани с някои инвестиции, които не могат да бъдат изпълнени до края на срока на плана - август 2026 година. Предложенията са да бъдат насочени средства към проекти, които имат национално значение, могат да бъдат изпълнени и няма да се загубят финансови ресурси. 

Това заяви на брифинг в Министерски съвет служебният министър на финансите Людмила Петкова, която даде подробности за предложените от МС промени в ПВУ, които вчера трябваше да бъдат гласувани в парламента и се стигна до батални сцени, при които депутатите от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП блокира трибуната на НС и провалиха заседанието.  

Вечерна риалити програма: ИТН и „Възраждане“ блокираха трибуната на НС, осветлението в пленарната зала беше изгасено

Бяха внесени две решения в Народното събрание. Първото решение е свързано с Пътната карта за климатичната неутралност и е по отношение на второто плащане по ПВУ. България е единствената държава в ЕС, която е получила само първо плащане. Второто плащане не е изплатено, защото е свързано с реформи, една от които е точно Пътната карта. При нейното неприемане означава, че ще има финансови корекции в размер на 266 млн. евро, което е повече от 30% от второто плащане в размер на 653 млн. евро. Второто решение е свързано с даването на мандат на служебното правителство да продължи преговорите с ЕК за промените в ПВУ, за да не бъдат загубени средства по глава RePower в размер на 479 млн. евро. ЕК се нуждае от време, за да бъдат приети промените в ПВУ. Най-късно тези промени трябва да бъдат изпратени до 15-20 октомври, за да не загуби България средства", обяви Петкова. 

"Най-тежката хипотеза е да загубим няколко милиарда по ПВУ. Ако не се промени ПВУ и не бъдат осигурени средства за започнатите проекти, те трябва да бъдат завършени със средства от националния бюджет. Говорим за около 5-6% и сами можете да си направите сметката колко средства ще бъдат загубени. Може и да се наложи да върнем част от средствата по първото плащане, ако не бъдат довършени започнатите реформи. Към днешна дата тези средства в проектобюджета за 2025 година не са включени и разчетени, защото ние вярвахме, че НС ще приеме двете промени. МС към момента няма мандат да продължи преговорите с ЕК и ние няма какво да направим. Има и значителен риск да излезем извън маастрихтските критерии", категорична бе Людмила Петкова. 

Правителството обсъжда възможността държавата да поеме управлението на буферните паркинги по границите

"По отношение на буферните паркинги по границата е сформирана работна група по нареждане на премиера Главчев. Направен е цялостен анализ, включително и на собствеността. Ще излезем с доклад. Ще предложим дългосрочни мерки, които включват изграждане на държавни буферни паркинги, организация на движението и опашките. Краткосрочните мерки включват редица срещи със съседните ни държави. Разработваме цялостна стратегия за модернизация на ГКПП", завърши финансовият министър. 

Водещи новини

Още новини