Скандал разтресе НС. Депутатите отказаха да намалят прага за референдумите

Bulphoto/ архив
share

Скандал избухна в парламента заради референдумите.

Авторите предлагат минимално необходимият брой подписи за предложение за произвеждане на референдуми да е определен в закона не в твърдо число, както е сега за национален референдум – 200 хиляди или 400 хиляди граждани с избирателни права, а като съотношение на същата база.

НА ЖИВО: Парламентът освободи Екатерина Захариева като депутат

Надежда Йорданов от ПП-ДБ излезе с процедура, че гласуването на точката за участието на гражданите в решенията в държавните власти и местното самоуправление, и е приета незаконосъобразно, заради разминавания в дните и сроковете за предложение. Тя поиска точката, обявена за първа в четвъртък, да отпадне.

Павела Митова от ИТН, които са вносители на предложението обаче бързо взе думата. „Това че сте решили гражданите да нямат думата и да не участвате в пряката демокрация - нас не ни интересува", посочи Митова.

В крайна сметка се стигна до гласуване дали точката да отпадне и предложението на ПП-ДБ бе отхвърлено с мнозинство.

Авторите на поправките предлагат минимално необходимият брой подписи за предложение за произвеждане на референдуми да е определен в закона не в твърдо число, както е сега за национален референдум – 200 хиляди или 400 хиляди граждани с избирателни права, а като съотношение на същата база.

"Този закон е важен, за да се върне доверието на гражданите в политическата система. Ние ще предложим промени, за да го подобрим", коментираха от "Възраждане".

На трибуната отново се появи Надежда Йорданова.

"Въпросът за това как да засилим гражданското участие е от изключително значение. Съгласна съм, че настоящият закон има дефицити. Но дали предложеното решение е най-добро? Падането на праг на допустимост за референдумите - ще доведе до обратен ефект", посочи тя, като даде за пример Брекзит.

"Откакто вашата коалиция съществува - постоянно говорите за демокрация и върховенство на закона. Но се борите срещу най-ярката форма на демокрация. Вие плашите и обяснявате неща, които не са факт - вашата партия. В пряк текст се обяснява, че българския народ е неграмотен и некомпетентен. Молдова ще има референдум за ЕС - те по-умни ли са от нас? Но хората ще кажат своя глас", обяви Цончо Ганев от "Възраждане".

Станислав Балабанов от ИТН също отговори на Йорданова:  "Когато има желание има и начин. Според вас сте много десни и демократични, а правите всичко да отложите пряката демокрация. Това е битка на българското общество в продължение на 8 години. Парламентът смазваше тези опити, с различни хватки".

"Референдумът е силно оръжие, но трябва да е добре калибрирано, за да не се обърне към самия гражданин", каза Йорданова.

"Обществото иска референдуми. Само заради вас, ПП-ДБ, които се биете по гърдите че сте демократи, но сте само такива по време на кампания, изборната активност е скандално малка. И два милиона българи да се подпишат за референдум, ще намерите начин да осуетите провеждането му",  включи се в дебата Звезделина Каравелова от "Възраждане".

Последва гласуване на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. 

Тошко Йорданов от ИТН помоли всички негови колеги да си помислят и поясни, че се обръща към всички без ПП - ДБ и останалата "шушлякова паплач". 

Законът обаче не бе приет. 

От 191 гласували народни представители "за" бяха 81 ("Възраждане", ИТН, БСП), "против" - 30 (ГЕРБ, ПП-ДБ) , а 80 се въздържаха от гласуване (по-голямата част от групата на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС).

Водещи новини

Още новини