Джентълменските им споразумения ги видяхме. Лъжливите джентълмени от ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ се наиграха едни с други и всъщност унищожиха Конституцията, вкараха страната в хаос и увеличиха държавния дълг, мисля към 40 млрд. Тези джентълменски споразумения да си ги вземат и да си ги занесат някъде по-навътре в гардероба.
Това призова пред БНР председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Според него икономиката не върви добре именно заради джентълменското им споразумение: "Експертите на ГЕРБ във финансовата сфера са дясно мислещи. Знам какво говориха, знам как гласуваха на първо четене на бюджета. Някой им звънна по телефона и ги накара да гласуват обратно. Джентълменското им споразумение доведе до това, че в зала се гласува един левичарски бюджет на Асен Василев, който увеличи държавния дълг. Инфлацията е 33% за 3 години заради неговите бюджети. Реалното увеличение на цените на продуктите и услугите, които ползват хората, е сигурно към 40-45%".
По думите му част от антикорупционните закони са вкарани в Плана за възстановяване и устойчивост "напълно престъпно" спрямо българската икономика: "Вкарваш политически закони в план, който гарантира пари на държавата за икономическо възстановяване. В този план трябваше да има предложения как тези пари да влязат за развитие на производство и за отваряне на работни места, за възстановяване на икономиката, а не за антикорупционни закони. Вкарвайки антикорупционните закони вътре - Асен и Кирил го направиха, защото смятаха, че ще управляват дълго време и по този начин ще вкарат свои хора, защото Кирил в прав текст си казваше "На мен ми трябва КОНПИ като бухалка". Сега се връща като бумеранг. Кирил Петков страдаше, че останалите репресивни органи са в ръцете на ГЕРБ и ДПС, и каза "На мен ми трябва такъв"".
Тошко Йорданов смята, че ако в плана имаше само икономически мерки, щяхме да можем да вземем парите. Освен това той попита: "Тези закони колко време бяха в сглобката и не ги пробваха? Къде бяха ПП-ДБ - 9 месеца управляваха? От наша гледна точка няма проблем. Тези неща ще бъдат приети само на хартия и те няма да задействат сега или до изборите", коментира председателят на ПГ на ИТН. Според него няма проблем да се приемат правилата, но е важно кои ще са хората.бТова със сигурност няма да стане в този парламент. Дали тези правила ще бъдат приети сега или след това, ефектът ще бъде същият", смята той.
ПП-ДБ управляваха с ГЕРБ и ДПС, те затлачиха тези закони, те не приеха правилата, подчерта още той. Според него част от предлаганите от ПП-ДБ закони са "отвратителни" и ще трябва да бъдат преправяни. "Не виждам, ако влязат в зала, как ще минат за 1 седмица, а те имат нужда от сериозен ремонт", отбеляза Йорданов. Според него лицемерието им е също "отвратително".
По думите му ПП-ДБ се опитват да се самоизперат от Пеевски. В предаването "Неделя 150" Тошко Йорданов призова акад. Николай Денков да каже кога, в какъв формат и има ли свидетели, които да потвърдят, че ИТН е предлагал в третия мандат начело на предлагания експертен кабинет да стои човек от ИТН и да му каже името. Разговори за премиер и министри изобщо не сме водили, категоричен бе той и заяви, че това е "долна лъжа". Председателят на ПГ на ИТН напомни, че тяхното желание е било бъдещият премиер да е приемлив от всички. Според него партийните премиери не са полезни в тази ситуация, защото няма партия с такова мнозинство, че да може да управлява сама.
Тошко Йорданов коментира и разлома в ДПС. "Нито г-жа Нейкова (бел. ред. председателят на ЦИК Камелия Нейкова) ми е звъняла да ме пита какво да прави, нито някой от нас ѝ е звънял да ѝ казва какво да прави", категоричен бе той и обясни: "Избираме професионалист - г-жа Нейкова, и тя си носи отговорността за решенията".
Според него такъв трябва да е подходът и в правителството: "Хората, които са на позиции, така да си подберат екипа, че те да могат самостоятелно да вземат решения и да ги изпълняват. Когато имаш програма, която искаш да изпълниш, намираш правилния човек, който да има свободата да я изпълнява. Другото води до това, което сме в момента като държава - зависимости, грешни решения, обедняване, усещане за несправедливост".
По думите му това, което става, са оздравителни процеси в обществото. Това ще даде възможност на партиите след изборите "да дишат по-свободно", изказа мнението си депутатът и напомни: "Тоягата е в избирателя на избори".