Какво се случва в българската политика?

Булфото, архив
share

Анализ на случващото се в политиката. Темата обсъдиха преподавателят по политически комуникации проф. Росен Стоянов и политологът Цветанка Андреева.

„Не за първи път се цепи партия в България. През годините станахме свидетели на разцеплението в СДС, което присъства под две-три форми в настоящия парламент. БСП на толкова формации се разцепи, които в момента се обединяват. ДПС не за първи път се цепи, но за сега Доган изглежда слаб и срещу него има силна фигура”, заяви Андреева.

„За ДПС никога, през всичките години на т. нар. Преход, не са били характерни резките движения и тези изявления в парламента и брифинги, вместо интервюта на живо в студио. Там винаги се е чакало дълго обмисляно съждение на техния почетен председател, където  да се кажат неща в по-дългосрочна перспектива. В този ред на мисли, очакваме, дават се заявки, има движение в пространството, че те ще дадат крайното си мнение и решение за изход от ситуацията”, каза проф. Стоянов.

Психологът Михайлина Абрашева: Започва разпадът в системата - това, което наблюдаваме в старите партии - ще сполети и следващите

Според Андреева разцеплението в ДПС няма да доведе до спад в електората, а най-вероятно ще се раздели и той. „Едното е старото, по-автентичното, по-разпознаваемото. Другото е наистина новото, това, което предлага ДПС като реален играч в политиката”.

„За мен нещата ще бъдат доста прости. Имаме доверие на хората, които познаваме, това са най-вече тези, с които можем да си общуваме динамично и на всекидневна база. С кои се разбираме – тези, които говорят на нашия език. Електоратът на ДПС, без да спекулирам дали има етнически елемент, предполага възможността на едната част от ДПС към момента да общува по-динамично на техния език”, твърди проф. Стоянов.

„Ако влезем в логиката на Борисов, той самият преди време каза: „Това, което се случва, ми върши работа”. Прагматизмът в политиката е хубаво нещо, въпросът обаче е, когато другите са изключително слаби, ти не можеш да си достатъчно силен. Губиш опора, започват и идеите да бъдеш визионер”, отбеляза преподавателят по политически комуникации.

Водещи новини

Още новини