Управлението на водите не може да има една формула, която да решава всички проблеми. Няма един отговор. Това заяви пред БНР бившият служебен министър на околната среда и водите Юлиян Попов, според когото "имаме сбъркан модел".
Основен проблем в България е недофинансирането на водния сектор, смята той.
По думите му у нас се инвестира в дългосрочни ВиК активи на годишна база три пъти по-малко от държави като Унгария и Словакия.
Европейските средства не могат да решат водния проблем на страната, категоричен е Попов. Според него те могат да омекотят тежките проблеми и да решат локални казуси.
Да се преосмисли водната система в цялата страна, призова Юлиян Попов.
Експертът е на мнение, че следва да се увеличат парите и тези пари да се управляват много добре, защото "ако се увеличат, но се разграбват, нищо няма да се постигне".
Необходимо е много прозрачно наблюдение - централен орган, който да се занимава с водите и да координира, допълни Попов.
Няма язовири в критично състояние, на язовирите имат нужда от по-голям ресурс за управление и поддържка, отбеляза още ексминистърът на околната среда и водите.
В момента проблемът е от една страна сушата, от друга страна – огромните загуби на вода при много от ВиК дружествата, подчерта той.
"Има ВиК оператори, които губят над 90% от водата в системата."
Няма реална, истинска, интегрирана стратегия за управление на водите в България. Има голяма фрагментация в управлението на водния сектор и отделни проекти за решаване на конкретни водни проблеми. Затова когато е подложена на стрес, системата издиша във всичките си слаби точки, коментира Юлиян Попов в предаването "Преди всички".
Водният проблем в България е резултат и от частичните реформи, смята той.
Страната има нужда от нова политика за водата във всички аспекти, посочи в заключение Юлиян Попов.