България отчита напредък по четири критерия в световната класация за конкурентоспособност, заяви вицепремиерът Симеон Дянков. Коментарът бе по повод изказването на екскомисаря и лидер на партия „България на гражданите” Меглена Кунева, че изкачването на страната ни в класацията се дължи косвено на по-високата безработица, съобщи БТВ.
С изкачването на страната ни с 12 места вицепремиерът се похвали още миналата седмица.
Дянков обясни, че четирите критерия нямат нищо общо с коментарите на Кунева. Според вицепремиера тя е направила много неподготвено изказване.
„Факт е, че България се изкачва с 12 места и от 74-то място в миналогодишната класация е на 62-ро място в тазгодишната. Класацията обхваща около 12 различни теми: фискална политика, инфраструктура, образование, здравеопазване, технологии, селско стопанство и т.н. Класацията има достатъчно ресори, така че много точно може да се каже благодарение на какво се вдига конкурентоспособността на България. И това няма нищо общо с твърденията на г-жа Кунева”, каза Дянков.
По думите на финансовия министър, скачаме с 12 места нагоре, главно благодарение на четири от критериите – най-вече в ресора на самия Дянков.
„Най-много скачаме в моя ресор, фискална политика, където от 46-то място миналата година, се изкачваме на 31-во място. За сравнение – Германия е на 30-то място в световната класация, в която са включени 144 държави. Така България е в групата на Германия, която е 30-та, Австрия е 34-та – няколко места след нас, Холандия е след нас и всъщност – почти целия Европейски съюз е след нас. Тук имаме най-голям скок, с 15 места”, каза Симеон Дянков.
Втората класация по критерии, в които имаме най-голям напредък, е инфраструктурата. Там от 87-мо място страната ни скача на 76-то място.
Това се дължи главно на строенето на инфраструктурни обекти. Данните са до средата на годината и те не включвали трасетата, които наскоро бяха открити по автомагистрала „Тракия”.
От тази гледна точка Дянков очаква в следващата класация по критерия инфраструктура да сме още по-добре.
Третият критерий, по който се повишава рейтингът на България, може би е най-изненадващ за българските граждани – това е здравеопазване и начално образование. В класацията образованието е разделено на начално и след това – на средно и висше. Там страната ни се изкачва със седем места – от 56-то на 49-то. Отчитат се показатели като увеличаване на средната продължителност на живота, която в България в последните години се увеличава, както и някои конкретни заболявания като туберкулоза и др., които случаи в България са намалели. Възходът при средното и висшето образование е със седем места, от 70-то на 63-то, и това е благодарение на средното образование.
В класацията се отчитат тези реформи, които реално започнаха преди няколко години, и продължават, каза Дянков.