Кирил Петков: Вече на всички стана ясно, че Калин Стоянов е човекът на Пеевски

Булфото
share

Имаме решение за изход кризата и то е много ясно - следваме закона. НС има правомощие да избере хората от домовата книга. Това са зам.-председателите на Сметната палата и омбудсманът. Това трябва да стане прозрачно, защото тези хора имат дълъг мандат и искаме да видим дали в България може да има прозрачно избрани хора, които да не участват в уговорени мачове. Това е нашата теза и днес я изложихме пред всички партии.

Това заяви пред журналисти в парламента Кирил Петков от "Продължаваме промяната - Демократична България", след срещата с останалите партии за намиране на изход от политическата криза. 

"Искам да обясня едно нещо и веднъж за винаги да стане ясно. Калин Стоянов беше предложен от ГЕРБ и дойде при нас от Мария Габриел. Днес вече стана ясно, че реалният човек, който е бил зад това предложение на ГЕРБ, е бил Делян Пеевски. Той го слага за водач на неговата листа. Всичко става ясно - гледаме на Пеевски драматургията да си овладее изборите чрез Калин Стоянов. Това за него е много важно, защото аз не мисля, че той може да има един глас за себе си, който да е доброволен. Всеки един глас за него трябва да бъде нагласен. Да, интервюирах Калин Стоянов и съм се срещал с него в кола, но това беше, защото беше предложение на ГЕРБ и исках да проверя става ли за този пост. Явно е бил прихванат и ние не сме разбрали. Ние му посикахме оставката многократно, но по някаква причина цяла България стана заложник на Калин Стоянов. Сега стана ясно защо - Пеевски си го избира директно за водач на листа. Когато се говори за Калин Стоянов, вече трябва да използваме думичката човекът на Пеевски", добави Петков.  

Пеевски обяви какво ще направи, ако бъде отстранен Калин Стоянов

"В 11 часа се видяхме първо с колегите от ГЕРБ. Там бяха ИТН и БСП. После дойде Делян Пеевски и ние излязохме, защото ние разговори с човека, който прави проблемите в държавата, разговори няма да правим. На следващата среща дойдоха и независимите депутати, Реално разговаряхме с всички партии, без ДПС-Пеевски, защото те правят проблемите", завърши Кирил Петков. 

"Видях много спекулации за промените в Конституцията. Припомням, че на консултациите в президентството преди 2 седмици обърнахме внимание, че президентът не е безгласен в процеса и че фактът, че той назначава правителството с указ, му дава възможност да влияе чрез неподписването му", заяви от своя страна Божидар Божанов.

"Такива правомощия има президентът и в други случаи. Дори по-неявни правомощия за вето са били ползвани - напр. когато Плевнелиев блокира клетвата на избрана за конституционен съдия и така я върна за нов избор. Нещо повече - в мотивите на конституционните съдии, гласували за оставане в сила на промените, се посочва, че президентът носи отговорност за служебното правителство. Носейки тази отговорност, макар и в намалена степен, заради стесняването на избора му, той не само по процедурна логика, а и по пълната логика на разпоредбата може не само да откаже да подпише указа, а и да влияе върху състава. Логиката на новия модел на служебно правителство е да има баланс - министър-председателят да е имал доверието на парламента, партиите да изразят своето мнение в процеса по консултации, а президентът да може да влияе на състава чрез правото му да откаже да подпише указа", добави той.

"Целта е да се предотврати еднолична власт - преди това беше президентско правителство. А след вчерашното нелепо твърдение на Горица Грънчарова-Кожарева, че Калин Стоянов е единственият възможен министър на вътрешните работи в тази страна, стана ясно, че новият конституционен текст не дава еднолична власт и на Пеевски", категоричен бе Божанов.

 "Нека да спрем да си измисляме и да спекулираме с машините. Те работят добре. Нека спрем да рушим доверието в изборния процес като говорим неверни неща за машинното гласуване. Машините работят добре", завърши Божидар Божанов. 

Водещи новини

Още новини