Договорът с „Уестингхаус“ отново нажежи страстите в НС, БСП пита: Кой извърши подобно предателство към България?

Булфото (архив)
share

В последното парламентарно заседание преди лятната ваканция депутатите изслушват в пленарната зала служебният министър на енергетиката Владимир Малинов във връзка с изграждането на хранилища, в които да се загробват отработеното ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“ и други опасни радиоактивни отпадъци.

Министър Малинов сподели пред народните представители, че за момента са били извършвани единствено проучвания в Северна България за изграждането на подобно хранилище и нищо повече, тъй като там „са най-подходящите геоложки условия“ за съхранението на ядрени отпадъци.

Ресорният министър уточни, че АЕЦ „Козлодуй“ по принцип има договор с Руската федерация, която да приема отработеното ядрено горива от атомната ни централа и след нужната му обработка на обезопасяване, да се върне при нас за дълбоко съхранение. Той обаче посочи, че липсва всякаква информация по този договор за условията по неговото изпълнение, не е ясно и как и кога трябва да бъде върнато това отработено ядрено гориво.

Той обясни, че в предишни периоди България разчиташе дълго време за съхранение и преработване на ядрено гориво в Русия. Финансовите условия и липсата на необходимост от решаване на въпросите за приемане на високоактивните отпадъци правеше този подход предпочитан в предишни национални стратегии. Поради променената геополитическа среда тази практика в момента е невъзможна.

Русия: Замяната на руското гориво в АЕЦ "Козлодуй" няма да завърши добре

Владимир Малинов поясни, че към днешна дата няма прието окончателно решение нито на Министерството на енергетиката, нито на Министерски съвет за изграждането на дълбоко геоложко хранилище за погребване и съхранение на радиоактивни отпадъци.

По време на изслушването депутатът от БСП Борислав Гуцанов попита защо при подписването на договора с „Уестингхаус“ за доставка на ядрено гориво американската компания не е поела никъде в споразумението ангажимент да приема отработеното ядрено горива от V блок, каквото условие е имало между АЕЦ „Козлодуй“ и Руската федерация.

Как се подписват подобни договори? Кой е направил такова предателство към България?, попита Гуцанов от парламентарната трибуна.

Ресорният министър след това потвърди, че в действителност в договора ни с „Уестингхаус“ никъде не е посочен ангажимент на компанията, че е длъжна да си вземе обратно отработеното ядрено гориво.

Водещи новини

Още новини