Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Румъния относно изграждането на Щаб на регионално компонентно командване на специални операции ратифицира парламентът. „За“ гласуваха 118 депутати , „против“ - 38, „въздържал се“ - четирима.
На 10 юли тази година във Вашингтон, Съединените американски щати, по време на Срещата на върха на НАТО, бе подписан Меморандума за разбирателство между двете държави. Още от началото на следващата година може да заработи Щабът на регионалното компонентно командване на специалните операции, за който България и Румъния се договориха във Вашингтон, каза тогава служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, припомня БТА. Инициативата е част от развитието на системата за командване и управление на НАТО и ще се осъществява на ротационен принцип на всеки две години между двете страни. Той посочи, че това съвместно командване е много важно, защото е не само за мирно, но и за военно време.
Международният договор предвижда Щабът да не е постоянно действащ, да се активира съгласно националните процедури на двете страни и в съответствие с установените механизми на Алианса за участие в съюзни операции или при активиране на отбранителните планове на НАТО, както и за участие в двустранни и многонационални учения и тренировки, пише в мотивите към документа.
След постигането на пълни оперативни способности всяка една от страните ще изпълнява ролята на Водеща нация, като домакинства командването на ротационен принцип. Периодът на ротация ще е една година с възможност за удължаване до две, ако обстоятелствата го налагат, и започва след постигането на Пълни оперативни способности от новата Водеща нация. Предвидено е също румънската страна първа да поеме командването.
Щабът на регионалното компонентно командване на специални операции ще има способности за осъществяване на командване и управление на назначени многонационални сили за специални операции (SOF) и сили за поддръжка за провеждане на операции на НАТО.
Не изисква допълнителна инфраструктура или инвестиции, посочи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. В мирно време ще се използва за тренировки, а във военно време ще изпълнява и отбранителни функции по колективната отбрана, обясни министърът.
На гласуването присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.