Декларация на ПП-ДБ нажежи страстите в парламента, БСП побесняха

Булфото
share

Народното събрание включи две допълнителни точки в дневния си ред за днес - второто четене на промените в Кодекса за социалното осигуряване и първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за безопасно използване на ядрената енергия.

Точките бяха включени в дневния ред със 176 гласа "за",17 - "против" и 10 - "въздържал се".

Мерки за предотвратяване и противодействие на насилието над медицинските специалисти ще обсъди парламентът

Първа точка от програмата за работа предвижда изслушване на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов във връзка с получени сигнали от множество населени места в страната за системни нарушения от мотоциклетисти на Закона за движение по пътищата, съгласно който водачът на превозното средство е длъжен да не затруднява живеещите в крайпътните имоти, като спазва действащите норми за шум.

Искането за изслушване е внесено от Манол Пейков и народни представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).

"Възраждане" определиха като "нефелна" и изпразнена от съдържание съдебната реформа, която Конституционният съд отмени: "Благодарение на нас и на нашето искане до Конституционния съд няма да бъде допуснато несъответствие на основни принципи на функционирането на съдебната система, политизиране на ръководството на прокуратурата, нарушения на баланса между властите и неяснота до степен нефункционалност и неразбираемост на предложените конституционни промени. Това посочи в декларация от името на парламентарната група на "Възраждане" Петър Петров. Той коментира, че е показателно, че дори и двамата инсталирани конституционни съдии - единият, от които дори бе гласувал за тези конституционни промени, не помогнаха, за да се случи това пълно овладяване на съдебната власт през Конституцията. Така глашатаите на тази конституционна реформа останаха с празни ръце и мълчат пред техните избиратели и не могат да оправдаят единствения танц, който играеха с ГЕРБ и ДПС и продължават да играят и в този парламент. Мълчат и в тази зала за отменените техни конституционни промени и ще продължават да мълчат и в предстоящата предизборна кампания, защото не могат да осмислят своето политическо съществуване, разяснено на 96 страници в решението на Конституционния съд, добави той. 

Ще мълчите, клети евроатлантици, защото вашата съдебна реформа е "нефелна", изпразнена от съдържание, като този празен бял лист, от който ви четох досега, каза той. 

Това жегна гореспоменатите и веднага на трибуната излезе Атанас Атанасов с декларация, която гласеше: „Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. Той е приет през 2000 г. Член първи БКП идва на власт на 9 септември 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България. БКП е отговорна за управлението на страната до 19 ноември 1989 г., довело страната до национална катастрофа“, четеше Атанасов.

В този момент на трибуната той беше заобиколен от Борислав Гуцанов, Георги Свиленски и още депутати от БСП.

Председателят на Народното събрание даде 10 минути почивка, за да се успокоят страстите.

След почивката обаче страстите продължиха да се нажежават.

"Катерили сте се по раменете на Българската комунистическа партия, а сега какво целите. Как не ви беше срам да поругаете най-святото име в българската култура. Нямате срам, но за Георги Йорданов да говорите такива небивалици, нямате право", обърна се към Атанасов Георги Свиленски от БСП.

Атанасов излезе на трибуната, за да му отговори, казвайки следното: "Никога не съм бил част от БКП".

"Ще се видим в съда с вас г-н Свиленски", каза още Атанасов.

Георги Свиленски му репликира, че не е казвал че е бил член на БКП, а че само се е катерил върху раменете на Българската комунистическа партия.

След като страстите се успокоиха парламентът започна работа по първата си точка, а именно изслушването на вътрешния министър Калин Стоянов.

"От началото на годината са проведени 186 операции за техническа изправност и по изправност на шума, като това включва незаконни гонки и дрифтове".

Това каза служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов на изслушване в парламента по повод получени сигнали от редица населени места в страната за системни нарушения и шум при организирани на гонки. 

В 106 операции са участвали екипи на автомобилна администрация. За техническа неизправност са спрени 3170 коли. Наложени са 776 глоби за шумни коли и 837 превозни средства са временно спрени за премахнати шумозаглушители, като най-много са в Бургас, Варна, Стара Загора и София.

Наложени са 20 345 глоби за технически неизправни превозни средства.

Контрол на нивото на шум се прави при техническите прегледи на автомобилите, това е в ресора на транспортния министър, каза Стоянов. Задължение имат и стопаните на пътя - Агенция "Пътна инфраструктура" и общините, добави министърът. 

"Понякога има затрудения при замерването на шума поради липса на регламентация на уредите, чрез които се прави контрол. Налага се за всяка кола да се прави отделна настройка. За да се измери ниво на шум, трябва да има изолирана среда. Направено е запитване до всички дирекции на полицията в страната за закупуване на нови уреди за замерване", каза още Стоянов. Той посочи, че има ред, по който се установяват нарушения и се налагат глоби в тази посока. 

Контролната дейност би била по-ефективна, ако има нормативно определено гранично ниво на шум в различните зони на градовете. Освен това ще има по-добър ефект от по-високи глоби, сега те са между 50 и 500 лева, каза Стоянов.

Водещи новини

Още новини