В момента най-голямото разделение в света не е между ляво и дясно, а между либерално глобализиращите идеи и онези, които се съпротивляват срещу това, каза в предаването "Лице в лице" по БТВ проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в Софийския университет, бивш вицепремиер и бивш министър на образованието и науката.
Тази разделителна линия у нас е третирана по един откровено байганьовски начин. Почти целият политически елит мисли, че с тарикатлъци и непочтени средства могат да се случат смислени политически резултати, заяви проф. Вълчев.
Логичният въпрос е "А сега накъде?". Както и да решим въпросите в България, големият разлом в света може би ще остане за известно време. Най-важният въпрос е мирът. Второто нещо, което от моя гледна точка е най-важно, е малко глобализиращите нагони да бъдат успокоени. Това, че някъде в света е разрешен брак между двама мъже и три жени, по никакъв начин не ме засяга мен и това веднъж завинаги трябва да се разбере. Това, че някъде 6-годишно дете може да отиде и да си смени пола, без да има право, между другото, да си купи бонбони от магазина, защото няма правно значима воля, не мисля, че нас, българите, трябва да ни засяга. И ние трябва да търсим политици, които имат самочувствието тези неща да ги кажат. Това е важното, добави той.
У нас има и предизвикателство с Конституционния съд, отбеляза деканът на Юридическия факултет в Софийския университет във връзка с очакваното решение на КС за конституционните промени.
Това решение не е обикновено решение. Ако някой мисли че може да скрие името си и начина, по който е гласувал, това не може да стане. Много е важен въпросът дали г-жа Десислава Атанасова ще гласува решението. Защото ако тя гласува, независимо как гласува, вероятно ние в Юридическия факултет ще изучаваме това гласуване занапред. Един човек, който е гласувал за това решение и е един от вносителите, след това не би могъл да бъде съдия и да преценява конституционосъобразността на това решение. Аргументите, че законът за Конституционния съд не предвижда отвод (на конституционен съдия - б. ред.), на мен не ми стоят сериозно. Ако човек иска да постъпи морално, той ще постъпи морално. Оттук нататък всеки остава сам със съвестта си и е много важно какво ще се получи накрая. Каквото и да се получи, от това България няма да се разпадне, разбира се. Аз като човек, който цял живот съм преподавал право, много ми се иска да се гордея с нашия Конституционен съд, ама много ми се иска, повярвайте ми, подчерта проф. Даниел Вълчев.
Ако човек иска да постъпи морално, той ще постъпи морално. Конституцията не забранява и човек да се разболеле. Оттук нататък всеки остава със съвестта си. Много ми се иска да се гордея с нашия Констититуцинен съд, посочи бившият вицепремиер.
Той коментира и конфликта в ДПС между Ахмед Доган и Делян Пеевски. През всеки 4-5-7 години ДПС преминава през подобен трус и от това не изглеждат по-слаби. Мисля, че нищо съществено няма да се случи там, нещата ще си дойдат на мястото, заяви проф. Вълчев.
Според него конфликтът ще бъде разрешен в полза на Доган. Няма в чия друга полза да бъде, това си е неговата партия. Силата невинаги помага, каза още проф. Даниел Вълчев.