Акад. Николай Денков обвърза ролята на ДПС с Възродителния процес, ВМРО и "Атака"

БНТ
share

Всеки трябва да е съюзник за нещата, които ни обединяват. Тези закони, които предложихме, са важни за всички и трябва да обединят всички. "Възраждане" веднага отправиха контрапредложение, което им беше ясно, че няма да бъде прието. Това коментира в "Панорама" акад. Николай Денков от "Продължаваме Промяната". 

"Пеевски толкова искаше да заграби властта, че счупи собствената си парламентарна група", каза още той. 

Според акад. Денков, проблемът около ДПС в действителност се корени в това, че политическото пространство на българските турци е напълно монополизирано от една-единствена политическа партия. 

Доц. Наталия Киселова: Свидетели сме на два развода в българската политика

"Това, от което страдат турците в България, с цялото ми уважение към тях - това са изключително трудолюбиви и честни хора, но те страдат от опита да бъде монополизирано тяхното политическо представителство. Те се почувстваха заплашени около Възродителния процес, това предизвика страх и емоции, които още не можем да преодооеем", изрази съжаление политикът. 

По думите му този страх е подклаждан години наред - от едната страна от ДПС, а от другата - от ВМРО и "Атака". 

"Взаимно подклаждаха този страх така, че да бъдат капсулирани. Да потърсим адекватно политическо представителство и в други партии така, че тези хора да имат избор. Това е съвсем реалистична задача на днешния ден", уверен е акад. Денков. 

Журналистът Асен Генов: Един човек не може да е гарант за етническия мир - в случая - Доган

*Възродителният процес е опит на Българската комунистическа партия при съучастието на Българския земеделски народен съюз – казионен да наложи насилствена асимилация на мюсюлманското население (турци, помаци, татари и роми). Това е наименованието, с което е известен в обществото процесът на системни репресии срещу тези социални групи и етноси. Възродителният процес започва в началото на 70-те и продължава до края на 80-те години на XX век. Мерките за осъществяване на тази политика се състоят в принудителна смяна на арабско-турските имена с български, ограничения в използването на родния език от представителите на тези групи, насилствено ограничаване на техните традиционни обичаи и ритуали, и изповядването на тяхната религия. Политиката на принудителна асимилация претърпява пълен провал, което подтиква режима през 1989 година внезапно да промени курса и да пристъпи към етническо прочистване, най-масовото в Европа след изселванията на германци от Централна Европа в края на 40-те години. Възродителният процес прекъсва протичащия преди него процес на постепенна интеграция и асимилация на мюсюлманите в България, предизвиквайки консолидацията на мюсюлманските общности и противопоставянето им на мнозинството.

Водещи новини

Още новини