"В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават - обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова.
"Голямата картина е срив на политическите партии. Политическите партии са в много висока степен нелегитимни", категорична е тя.
Политическият психолог не вижда успешен ход за Борисов или за когото и да е в политическата конфигурация в парламента.
Дори да се направи експертно правителство, то ще изглежда слабо, скрило се зад експерти. Кабинет ГЕРБ плюс ДПС ще бъде "абсолютно възстановяване на това, срещу което по-голямата част от избирателите отрицават", посочи проф. Христова. По думите ѝ, "всичко, което ще се случва оттук нататък е непопулярно", а реформи ще ги направят "още по-нехаресвани и нелегитимни".
ИТН все още се колебае и обмисля капана, в който се намира, отбеляза политическият психолог.
БСП няма интерес от избори сега, защото няма лидер, каза Христова, според която партията е "в насипно състояние".
"Логично е за няколко месеца да поиска спокойствие и да подкрепи някаква формула", заяви тя.
Патриотичните партии ще вземат повече на евентуален вот наесен. Ще има размествания, които вече започнаха, прогнозира проф. Антоанета Христова.
ПП-ДБ не могат да си върнат избиратели, защото хората, които си тръгнаха, си тръгнаха, защото са разочаровани от ПП-ДБ, не защото са с ГЕРБ, изрази мнение тя.
"Останаха тези, които могат да понесат всичко. Ако се разделят, може би повече няма да влязат в парламента. ДБ вече се пакетираха с ПП и без тях вече нямат бъдеще."
Румен Радев все ще чака, ще чака, но може и да не дойде моментът, коментира проф. Христова в предаването "Преди всички".
"Рискът за него е много сериозен. Всеки ден в момента работи за него, докато не се получи превъртане, тоест, не се сетят, че трябва да седнат и да изиграят вземането на решение за бъдещето на държавата без неговото генерално участие. В момента политическите лидери имат усещането, че ще могат поне за кратко да управляват системата. (...) В това време и Радев може да оттече. За Радев ще гласуват много хора, той може пак да бъде първи, но не е и харесван достатъчно от десницата. Тогава дали ще направи голямата вълна, а той иска голяма вълна."
Същевременно тя отчита, че развитието при държавния глава му дава възможност да изиграе ролята на инициатор на кръгла маса.