Достатъчно дълго слушах коя е подходящата позиция за Мария Габриел и как трябва да се случат нещата. Чух предложения да си разменим местата с Денков. Чух екзотика да добавим още едно ново министерство, за да има място за всички. Време е да кажа какво направих и какво няма да направя. Излизам от среща с посланиците на Европейския съюз и САЩ, на която ги запознах как аз разбирам управлението на държавата и какво смятам да правя и да не правя. Преди всичко - няма да подпиша т.нар. "меморандум". Той влиза в противоречие с българската Конституция, а тя за мен е основно ръководно начало на правовата държава и нейните разпоредби се спазват безусловно. Това съобщи вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел в свое извънредното изявление.
"Всичко има граници. Обезпокоително е, че този документ е изработен с крайна цел и оставя усещането за това държавата да бъде разделена между две коалиции, а независими регулатори, съдебна система, службите и контролните органи да бъдат поделени в нарушение на законодателството на държавата за сметка на лични цели и партийни интереси. Текстовете от меморандума ясно и категорично сочат, че по същество този документ предлага две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие с Конституцията, демокрацията и европейската практика за подялба на регулатори, съдебна система и служби за сигурност", посочи тя, като уточни още, че не личи желание за продължаване на съвместното управление.
"Намирам меморандума като ултиматум и опит да променяме закони, според партийните си интереси. По-подробен прочит показва една-единствена цел - политическо овладяване на независимата съдебна система, контролните органи и регулаторите. Меморандумът е опит за политическа търговия, прикрита зад привидни лозунги за спазване на принципи. Правовата държава се ръководи от принципа за върховенството на закона. Създава правна и законодателна уредба. Реформите се правят чрез изменение на законодателството, без да се намесват правомощията на други власти, освен тези на Народното събрание", смята Габриел.
Едно от главните притеснения на Габриел около меморандума е, че той предполага външната политика на България да се води на два гласа. "Тя се базира на националните интереси и националните приоритети. България трябва да говори в един глас!", подчерта тя.