Парламентът реши, че българско гражданство ще се дава само срещу владеене на български език

Булфото (архив)
share

Със 154 гласа „за“, без нито един „против“ и  22-ма „въздържал се“ парламентът прие на първо четене промени в Закона за българското гражданство, предложени от  Министерския съвет.  Така, като задължително условие за придобиване на българско гражданство от лица с български произход, както и от лица с родител, придобил българско гражданство, е владеенето на български език. Това изискване няма да се прилага спрямо лицата, придобиващи българско гражданство на основание осиновяване от български гражданин при условията на пълно осиновяване, тъй като би създало непреодолима пречка за финализиране на процедурата.

Депутатите приеха на първо четене законопроект за ограничението на климата. Според него се предвижда въглеродна такса на границата на вноса на определени продукти от трети страни - стомана, желязо, цимент, електричество, изкуствени торове, алуминий, водород и други производни от тях, произхождащи от трети страни под формата на закупуване на сертификати за емисии.

Ето какво ще обсъждат депутатите през седмицата

От името на ПП-ДБ, Никола Минчев прочете декларация, посветена на Алексей Навални.

"Убийството на Навални е черен ден за демокрацията, но убийството на Навални е и черен ден за самите руснаци, които изгубиха истински вдъхновител. Същевременно обаче примерът на неговата решимост остава по-силен от всякога. Навални приживе беше символ, сега е легенда, легенда, която завинаги ще остане извън контрола на Путин. Днес Русия на Путин е диктатура на терора", се посочва в декларацията.

Навални беше убит от страх, в страна, в която политическият елит отглежда и култивира политическа безалтернативност, Навални беше алтернатива, както беше Борис Немцов...

В началото на текста се изтъква, че на 16 февруари се е случило това, което мнозина са смятали за неизбежно, други все пак са считали до последно за немислимо. Посочва се, че Навални е бил убит. "Той умря вследствие на години мъчителни условия като политически затворник, липса на медицински грижи, съчетани с постоянен психологически тормоз. За трите години, откакто е зад решетките, Навални прекара в наказателния изолатор повече от 300 дни. Многократно хора от екипа му предупреждаваха, че здравето му се влошава и че той може да умре в затвора. Специалното отношение на Кремъл към лидера на руската опозиция продължи повече от цяло десетилетие", се казва в текста. 

Припомня се, че в 2013 г. Навални бе осъден на пет години затвор по обвинение в присвояване на средства. Тогава хората излязоха на протест в Москва и присъдата беше смекчена на условна. В началото на 2021 г. Навални беше задържан на московското летище при пристигането си от Германия – беше осъден на затвор за нарушаване на предхождащата условна присъда, нищо че през това време беше лекуван в германска болница след умишленото отравяне в родината си. Навални беше лекуван в чужда държава, защото властите в собствената му родина Русия не просто му отказваха лечение, те всячески се опитваха да се отърват от него. Впоследствие е осъден още 19 години затвор по чисто политически обвинения, включително за създаване на екстремистка общност. Навални беше убит от страх в страна, в която политическият елит в продължение на години отглежда и култивира политическа безалтернативност, Навални беше алтернатива, заяви Никола Минчев. 

Българските сдружения в Република Сърбия ще преустановят дейността си, свързана с утвърждаване на български език, култура и ценности, ако не бъде подновена програмата за българска помощ. Това заяви Иван Ченчев в декларация от името на парламентарната група на "БСП за България". Декларацията е във връзка с посещението му в Босилеград за отбелязването на годишнината от обесването на Васил Левски.

Ченчев информира, че има три писма, включително и до Народното събрание, с които Александър Димитров, председател на сдружение "Глас" в Босилеград, и Иван Николов, председател на Културно-информационния център в Босилеград, алармират, че по програмата за българска помощ, вече няма да се финансират проектите за българските общности в Западните Балкани.

"Това на практика означава, че българските сдружения в Република Сърбия трябва да преустановят или да прекратят дейността си, свързана с утвърждаване на български език, култура и ценности", посочи Ченчев. По думите му оставени сами на себе си българските сдружения са застрашени от разпадане, а положените досега усилия и средства от страна на българската държава, се обезсмислят. Смятаме, че това противоречи на декларираните от Министерство на външните работи външнополитически цели за подпомагане на българските общности и организации зад граница, заяви Ченчев.

Той апелира Мария Габриел по най-бързия начин да се задейства и да се намери начин да възстанови програмата, по която българските сдружения, които пазят българската култура и бит, да продължат да го правят и да получат нужното внимание и подкрепа. По думите му има поне сто българи, които все още чакат български паспорти. 

Лидерът на Възраждане отново нападна премиера Николай Денков и го обвини в предателство. Според него Денков се е записал в срамните страници на историята. Определи поведението му като небрежност във външната политика, като направил диверсия и саботаж, с изказването си, че Русия в следващите години щяла да нападне Европа.

Очаквайте подробности!

Водещи новини

Още новини