Социолог: Всяка от партиите в управлението държи червения картон в джоба

Булфото (архив)
share

Условията, които поддържат това мнозинство - Украйна, еврозоната, Шенген, продължават да бъдат това, което споява коалицията, както и заявеното от двете страни продължаващо признание, че те в момента не виждат друга алтернатива. Това коментира пред БНР социологът Марчела Абрашева.

"Ротацията трябва да премине през пълна парламентарна процедура, която не е толкова формална. Но дори преди това имаше всякакви поводи да се дискутира, че има конфликт в управляващите и те ще се разпаднат. Струва ми се, че не гледаме нещо съществено ново. По всяка вероятност смяната на правителството и вероятно подмяна на министри ще следва курса на това, което наблюдавахме досега в последните 1-2 месеца - повод за преговори и взаимни компромиси между трите части на управляващата некоалиция в името на това тя да продължи. Освен това се наблюдава в последния месец и половина, че се понаучиха като че ли да си взаимодействат. Какви ползи носи на обществото в по-дълъг план - предстои да разберем". 

По думите й в следствие на това, което се случва около нас (бел. ред. Украйна), се промениха полюсите, на които седят политическите сили, които е възможно да си взаимодействат. 

Дори мандатът да е на ГЕРБ, всяка от двете партии продължава да държи червения картон в джоба си, коментира Абрашева в интервю за предаването "Преди всички".

"Всяка една от партиите, ако реши, че ще счупи това управление, просто се оттегля от мнозинството".

Според нея "каквито и да са промените на министри, при положение, че бъде запазен премиерът (засега разговорът се върти около съгласуваната формула това да бъде Мария Габриел), струва ми се, че това ще бъде преодоляно с цената на очакващи ни в следващите 2 месеца всякакви конфликти". 

ДПС има да решава въпроса с лидерството си и води ли то до промяна в позиционирането на партията в публичното пространство, отбеляза социологът.

"Гледайки всички, те изглеждат в момента като такива, които ако се счупи договореността в управлението, по скоро ще е въпрос на сериозен инцидент отколкото на интереси или намерение". 

Отстрани изглежда, че основата, на която тези договорености стоят, не са се променили особено, каза тя и добави, че и двете страни са намерили възможности да взаимодействат. 

Относно изборите, които предстоят в регулаторите, Марчела Абрашева напомни, че формулата на тяхното взаимодействие е всеки да излъчи свой кандидат и той да бъде приет.  По думите й Десислава Атанасова ще стане конституционен съдия и тя ще е политическо назначение. Двете страни са се споразумели за тези кандидатури, отбеляза социологът и прогнозира, че така ще бъде и нататък. 

"Пълната воля на едната страна или на другата няма как да бъде зачетена. Това е нещо, което се повтаря от началото на това управление. Въпросът е когато се намират такива приемани от двете страни компромиси - това добре или зле е за обществото. Двете партии, особено едната от тях, най-вероятно ще плати съответната електорална цена".

По думите й това може да се очаква и за останалите регулатори. А те имат изключително важно значение не само за институциите, но и за икономиката на страната. 

"Взирането в процеса на тяхното взаимодействие е важно за нас. Аз не получавам отговори на тези въпроси. Не се случват принципни неща, не се случват по правила, не се случват по начин, по който разбираме какво и защо се прави. Няма как да очакваме, че това ще тече по друг начин". 

Водещи новини

Още новини