Реформата в службите за сигурност няма да се случи в обозримо бъдеще. Това заяви бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров в ефира на bTV.
За да аргументира тезата си, че няма да има реформа в службите Гяуров обясни, че Народното събрание е прекалено заето с нови закони, с множество регулатори, които трябва да бъдат попълнени, изтича срокът за избиране на комисарите в новата КПКОНПИ. „Забравете за пипане на службите, ако говорим за тях“, категоричен бе Гяуров.
Той силно се надява, че партиите са наясно в правните аспекти на ротацията и ако това е така - вече трябвало да започнат да се договарят.
Димо Гяуров е на мнение, че в много министерства трябва да има промяна в министерските кресла. Аргументът – някои министри от изпълнителната власт се изявявали като експерти, но кои точно бившият директор на Националната разузнавателна служба не каза.
Във връзка с приемането на България в Шенген по въздух и море и притесненията, че страната ни ще прибере неограничен брой нелегални мигранти, Гяуров заяви, че Австрия няма да ни върне 6000 бежанци.
"Има голяма слабост в лицето на управляващите, които допуснаха фейк говорене за нелегалната миграция", посочи той. Той обясни, че правилата, свързани с Дъблинския регламент са доста сложни и Австрия няма как да ни върне въпросните 6000 нелегални мигранти. "България най-вероятно ще извлече ползи от допълнителните условия, които са ни поставени за Шенген, защото страната ни има нужда от по-сериозно опазване на външните граници", коментира Гяуров. Той призова австрийските фирми да направят свястна охрана на българските граници, да сложат електроника и да наблюдават.
Във връзка с трагичния инцидент със случая в Стара Загора след гонка с полицията, Гяуров коментира, че отново се опира до стария проблем – с подбора на кадри в полицията. "Полицаите ни за пореден път демонстрираха, че не са подготвени да осъществят преследвания по улиците, заградителни мероприятия и да използват оръжия", разочарован е Гяуров.
По думите му в средите на полицията има омерта – всеки пази другия. Мерки обаче трябвало да се вземат най-вече свързани с подбора и подготовката на полицаите.