Ветото на Нидерландия миналата година ни спря по пътя към Шенген, така че премахването му не беше никак лесно. Ако работеше НС в четвъртък и петък, нямаше Виктор Орбан да направи своето изказване по повод таксата за транзит на руски газ. Ако се премахне таксата, изчезват и проблемите с Унгария за приемането ни в Шенген. Блокада пред банката в парламента не трябва да има. Няма как да защитаваш Конституцията, когато използваш неконституционни мерки. Това заяви премиерът акад. Николай Денков в ефира на Нова телевизия.
„Очаквам парламентът на Нидерландия да гласува „за” падане на ветото им върху нас за Шенген. Марк Рюте каза, че би било глупаво да не отчетат напредъка на страната ни в последните месец. Тази промяна започна от миналото редовно правителство, за съжаление обаче бе прекъснато от служебните правителства. Рюте каза, че вярва на Кирил Петков, и е хубаво да се знае, че при теми като Шенген става въпрос и за доверие”, допълни той.
Министър-председателят обясни, че с Австрия е друг проблемът: „Те наистина имат много нерегистрирани мигранти, макар тази година да са значително по-малко и това да се отчита. Канцлерът на страната е казвал, че няма проблем с България и Румъния, но пред обществото си трябва да защити позицията, че ги пази от нелегалните мигранти. Трябва да има напредък по сухопътните граници – дали дата или механизъм, ще видим. Може поетапно да се направи, но не трябва да стоим заложници на решения, които може да зависят от абсолютно конюнктурни ситуации като избори в дадена страна.”
„Винаги ясно сме казали, че държим на споразумението с ГЕРБ при съставянето на правителството, в което Мария Габриел ще стане премиер при ротацията. Ние много добре работим с нея. За мен категорично тя трябва да бъде следващият министър-председател”, подчерта той.
На въпрос варварско ли е демонтирането на Паметника на съветската армия в София, той заяви: „Варварство” бих използвал при други ситуации, като обстрелването на Киев и Одеса. Мога да кажа, че демонтажът се извършва по начин, по който е монтиран паметника – на части. Следват се технологичните правила. За мен е важно каква е същината. Законен е демонтажът. Този паметник нито е военен паметник, нито е паметник на културата, и така не подлежи на регулации, каквито тези два вида имат. Може да спре процесът, но само временно. Същината обаче е, че този паметник трябва да иде на друго място – в Музея на социалистическото изкуство.”
Той сподели и личното си мнение за паметника: „Често ми се налагаше, преди да стана премиер, от Кампус „Лозенец” да отивам към ректората. Минавам покрай ПСА, виждам войник с автомат, който гледа строго към СУ. Това е асоциацията, която от години ме тормози, и се чувствам разтоварен, че този символ изчезва.”
По повод спряното интервю на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова, премиерът заяви: „Смятам, че не трябва да се месят нито посланици, нито политици в това какво ще се представя в едно радио или телевизия. От друга страна, едно национално радио и една национална телевизия трябва да имат ясни правила кое е позволено и кое – не. От години се води този разговор дали съответстват на етичните стандарти някои предавания и интервюта там. Бюджетът плаща заплатите там, трябва да сме сигурни, че когато даваме тези пари има стандарти и те са ясни, публични и спазвани от всеки.”
„Българите живеят с представата за Русия, описана в учебниците , по които учехме в училище. Това обаче е част от историята, а другата част не присъства там и не е достатъчно добре осмислена. Няколко пъти политици на високо ниво в Русия правят директни заплахи към различни държави. Има една имперска риторика, която не е допустима в 21-ви век”, смята той.
Според него случващото се в Украйна е окупиране от страна на Русия, същото е и в Грузия: „Говорим за завоюване на територии. България трябва да се подготвя за момент, в който може да бъде заплашена. Затова трябва да развиваме въоръжените си сили. Ако продължаваме обаче да се държим сякаш няма такава заплаха, тогава ще сме заплашени.”
„Нормално е, когато има управляващи, когато важни решения трябва да се взимат в парламента, да обсъждат заедно. Те имат различия, нямат съмнения, но трябва да взимаме полезни решения. За Конституцията – това, което се приема сега, са текстове, предложени и обсъдени с Венецианската комисия, съгласувано е с ЕК. Не е измислица на трима души. Много често се смесва кой може да сменя министър – може да го направи Народното събрание. С министъра на вътрешните работи – казах му, че очаквам разследване на насилието и резултати. Такива резултати има, ще ги обявим”, каза още акад. Денков.
За похитения български кораб „Руен” премиерът обясни: „Това е пиратски случай. Този кораб е близо до Сомалийския бряг, има три военни кораби около него, но защото моряците са взети като заложници, ще започнат скоро преговори за откуп.”