През последните няколко месеца се случиха две неща, които правят взимането на положително решение за България в Шенген много вероятно. Едното е експертната делегация, в която най-накрая имаше и представители от Нидерландия. Те бяха в България, проведоха много разговори в София, проверяваха готовността ни, включително и на границата. Резултатите от тази делегация са много добри, доколкото разбирам отзивите от нея са възторжени. Втората голяма промяна е гласуването на промените в Конституцията. Обещанието на Марк Рюте беше, че в момента, в който има ясни гаранции, че България върви към промяна на условията за справедливост и за върховенство на закона, ще има и промяна в позицията на Нидерландия. Това коментира в „Офанзива с Любо Огнянов” директорът на Европейския съвет за външна политика в София Весела Чернева.
По думите ѝ Рюте е избрал момента така, че да има големи шансове решението да мине през нидерландския парламент.
„Въздушният Шенген е 2/3 от пътя. Ако Австрия казва сега, че може да се отвори въздушното пространство за свободно движение към България и Румъния, това означава, че те потвърждават, че двете страни са наистина готови за членство”, добави тя.
За Чернева големият въпрос остава този дали ще има някакво разбирателство по отношение на датата за отваряне и на сухопътните граници. „Голяма част от българите пътуват по въздух. Сухопътната граница е много важна заради бизнеса и превозвачите”, каза директорът на Европейския съвет за външна политика в София.
Тя коментира и действията на унгарския премиер Виктор Орбан по време на срещата на лидерите на 27-те в Брюксел, който излезе от залата и така позволи на лидерите от ЕС да дадат старт на преговорите с Украйна и Молдова за членство в Евросъюза. „Това, че той напусна залата, е резултат от сделка, но и е отражение, че той няма съюзници в Европейския съюз. Ако той не беше напуснал залата, може би просто щяха да му покажат вратата”, е нейното мнение.
Чернева засегна и заплахата, която дойде от Унгария, да получим вето за Шенген, ако не се откажем от таксата за транзит на руски газ. „България е била и от двете страни на политиката с ветата. Тя е упражнявала вето и е била жертва на чужди вета, както беше с Шенген. Това никога не е печеливша политика в ЕС”, уточни директорът на Европейския съвет за външна политика в София.
Относно действията на Орбан, които някои български политици приемат, тя каза: „Надявам се най-накрая, със заплахата за унгарско вето по отношение на българското членство в Шенген, те разберат, че Орбан наистина е като едно животно в ъгъла, което гледа да хапе на всички страни и да блокира абсолютно всичко. Той не желае силен Европейски съюз, той иска да го разруши отвътре”, твърди Чернева.