Бившият министър на отбраната Ангел Найденов коментира в предаването "Денят ON AIR" военните действия между Израел и групировката "Хамас".
"Чухме, че няма пряка заплаха за сигурността на България. По-високата степен на застрашеност засягаше израелски обекти на територията на страната. Има рискове и в икономически план, цените на горивата бяха повишени. Има рискове от бежанска вълна, Газа е един от най-гъсто населените райони - най-малко 1 млн. бежанци. Има рискове, които са свързани с дестабилизация на района и преливане на конфликта", обясни експертът.
Според него съществува риск конфликтът да бъде глобализиран, а срещата на службите при президента Румен Радев е необходима.
"Няма съмнение, че това е безпрецедентно нападение по своите мащаби и брутална жестокост от страна на "Хамас" срещу Израел и цивилното му население. Тероризъм срещу цивилни граждани в най-отвратителния и най-подлия му вит. Това е война на "Хамас" срещу Израел", подчерта Найденов пред Bulgaria ON AIR.
Гостът припомни, че за заложници от "Хамас" са взети жени, деца и възрастни хора. Те са отведени в различни райони на Ивицата Газа с цел използване като жив щит срещу Израел. Част от тези заложници са в ръцете на "Ислямски джихад", който се смята за клон на "Ислямска държава". Сред заложниците има и чуждестранни граждани.
Найденов определи вътрешните проблеми в Израел като част от причините за случилото се, и добави, че има проспиване от службите на Израел на подготовката на атаката на "Хамас". Той е убеден, че атаката се е случила с прякото участие на Иран.
По думите му Израел не атакува безразборно, а цивилни жертви има, защото "Хамас" използва социални обекти от инфраструктурата на Газа. Около 6000 души на квадратен километър е гъстотата на населението в Газа, можем да си представим кошмара на бойните действия, отбеляза Найденов.
"Част от задачите на Израел са свързани с ликвидиране на терористичните групи, неутрализиране на военния потенциал на "Хамас", който не е никак малък. Значителна част от помощите за "Хамас" очевидно са отивали във въоръжение. Необходимо е осигуряване на териториите в близост до Ливан, Сирия и Йерусалим да не бъдат обхванати от насилие", коментира още Найденов.
Той е на мнение, че отношението на Саудитска Арабия към бойните действия може да разбие всичко позитивно, което е постигнато към момента в дипломатически и икономически план с Израел. А процесът на нормализация би лишил палестинците от база за подкрепа в лицето на Саудитска Арабия.
Ангел Найденов не е оптимист за скорошен край на войната и според него липсва перспектива за политическия процес, а цената ще бъде висока и за двете страни.