От ПП-ДБ скочиха срещу приетите промени в Закона за обществените поръчки

Булфото (архив)
share

Днес Народното събрание (НС) за пореден път гласува изменение в законодателството, което е в противоречие с правото на ЕС.

Това каза пред журналисти в парламента Васил Пандов, народен представител от парламентарната група на "Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ). Поводът за коментара бяха гласуваните на второ четене промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП). 

Пандов отбеляза, че от години срещу България има наказателна процедура от Европейската комисия относно неравнопоставеното положение между частните и държавните болници. Пандов обясни, че от години в България частните болници са освободени от задължението, когато закупуват лекарствени продукти, които после Националната здравноосигурителна каса заплаща, да провеждат обществени поръчки. При гласуването в пленарната зала предложението на народните представители от ПП-ДБ това положение да се промени не е било подкрепено.  

НС прие на второ четене промени в Закона за обществените поръчки

Александър Симидчиев, депутат от ПП-ДБ обясни, че първоначално предложението не е било неподкрепено при гласуването от ГЕРБ-СДС, но от „Възраждане“ са гласували с „въздържал се“ и предложението е минало, след което, при прегласуването, от „Възраждане“ са обърнали вота. 

Проблемът идва от там, че ние използваме обществен ресурс, за да финансираме тези лекарства, а не малка част от частните болници имат собствени дистрибутори, които могат да си формират цената по собствени правила. Това, което се получава, е, че държавните болници са задължени да използват обществената поръчка, а частните заведения - не, коментира д-р Симидчиев, цитиран от БТА. По думите му стремежът на това предложение е бил всички да имаме едни същи правила, когато пазаруваме с обществени средства. 

Явор Божанков от ПП-ДБ посочи, че през годините този казус е поставян многократно. ГЕРБ последователно са гласували срещу предложението и винаги са защитавали положението частните болници да не прилагат обществените поръчки, коментира депутатът. По думите му, след като депутатите от „Възраждане“ са променили своя вот при прегласуването, предложението е било отхвърлено, с което се е запазило сегашното положение.

Водещи новини

Още новини