Земеделската комисия отхвърли проект за мораториум върху земеделски земи да се изграждат фотоволтаични паркове

pixabay
share

Комисията по земеделието, храните и горите в парламента не прие Проект на решение за мораториум върху промяна на предназначението на земеделски земи - държавна и общинска собственост за изграждане на фотоволтаични паркове, внесен от Костадин Костадинов ("Възраждане").

По думите на депутата от партията Даниел Петров по неофициална информация от Министерството на земеделието и храните в общинските канцеларии чакат преписки за промяна на предназначението на над 60 000-70 000 дка земеделски земи, които са инвестиционни намерения за изграждане на фотоволтаични паркове. "Голяма част от тези земеделски земи са с начин на трайно ползване гори и пасища. Ние имаме и жалби от хора за изградени такива проекти, които са използвали пасищата до последно", коментира Петров.

Той заяви, че не са против изграждането на фотоволтаични системи, стига те да бъдат по предназначение, като даде за пример земеделци, които искат да захранват оранжериите, хладилниците си и т.н., но това да бъде регламентирано и урегулирано. По думите му в момента процедурата за смяна на предназначение е с голямо мнозинство в общинските съвети.

Почти 800 млн. евро помощи дава гръцкото правителство за енергийно обновяване

Росен Костурков (ПП-ДБ) се съгласи с Петров, но посочи, че този проблем е решен в Закона за възобновяемите енергийни източници, където много ясно е казано какви земи, какви категории и какъв е процесът за смяна на статута на земята.

По-рано комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание прие на първо четене два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност, внесени от Христо Даскалов (Продължаваме промяната-Демократична България).

Първият законопроект беше разглеждан от комисията през юли, когато гласуването му беше отложено, тъй като предизвика разпалени дискусии между народните представители, представители на Министерството на земеделието и храните и браншови организации.

Вследствие на това отново беше направена работна група, която е стигнала до консенсус, че и двата законопроекта хармонизират на практика националното законодателство с европейския регламент.

В мотивите на законопроекта пише, че той произтича от необходимостта от спешни промени в българското законодателство във връзка с промени в европейското такова.

Между първо и второ четене законопроектите ще бъдат обединени и ще бъдат внесени необходимите промени.

Водещи новини

Още новини