Христо Иванов: Отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка е кредит на доверие, който тепърва трябва да реализираме

bulphoto (архив)
share

Отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка на Европейската комисия (ЕК) кредит на доверие, който тепърва трябва да реализираме. Това коментира пред журналисти в Народното събрание съпредседателят на парламентарната група (ПГ) на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Христо Иванов. 

Според него отпадането на механизма е много добра новина за българския имидж. "България започва постепенно да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна", коментира Иванов. Той посочи, че това е голям национален успех, който се дължи на факта, че нашите партньори виждат, че България има политически елит, способен да следва дневен ред, да си поставя приоритети и на база на това да формира управление. 

Предстоят ни амбициозни и сериозни промени в Конституцията, които трябва да доведат до избор на Висшия съдебен съвет (ВСС), Инспекторат на ВСС и нов главен прокурор, които наистина да са убедителни фигури. Имаме повод да се поздравим. Това е добра новина и за българския бизнес и за репутацията на България, но същевременно е и кредит на доверие, който тепърва трябва да реализираме, добави Христо Иванов.  

Кирил Петков за отпадането на мониторинга: Това е национален успех

Днес ЕК съобщи, че прекратява механизма за сътрудничество и проверка, с който наблюдаваше съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния, както и с организираната престъпност у нас. Комисията въведе докладите от 2007 г. и първо подготвяше оценки и препоръки на всеки шест месеца, а по-късно - веднъж годишно. През 2019 г. ЕК реши да прекрати издаването на доклади за нашата страна заради достатъчно изпълнение на препоръките, като дотогава бе издала 17 оценки. През юли тази година комисията съобщи, че възнамерява да прекрати действието на механизма.

Механизмът за сътрудничество и проверка беше въведен при присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. като преходна мярка, се посочва в днешното съобщение на ЕК. 

Водещи новини

Още новини