Системата за спешна помощ по въздух ще бъде напълно функционална и ефективна в края на 2026 година. Първият хеликоптер се очаква да бъде въведен в експлоатация на 15 януари 2024 г. Това каза министърът на транспорта Георги Гвоздейков, който бе изслушан в ресорната транспортна комисия в парламента. Министърът посочи, че се очаква неговото пристигане на 15 декември, като вече хеликоптерът бил в изпитателна фаза.
Около 15 януари се очаква да заработи първата оперативна база на територията на София с периметър около 170 км. Влизането в експлоатация на останалите оперативни бази ще бъде с графика, с който ще пристигат хеликоптерите, каза транспортният министър. Той съобщи, че в края на юни 2024 г. ще пристигне вторият хеликоптер, 2025 г. – януари – третият, юли – четвъртият и така до 2026 г. средата ще дойдат шестте хеликоптера.
Това е дълъг процес, но важното е, че България ще стане една от страните в Европа, която ще разполага със система за спешна медицинска помощ по въздух, каза министър Гвоздейков, цитиран от БТА.
В неделя заминава първата група от шестима пилоти, които отиват на обучение в Италия, за да придобият съответния тип към лиценза си. В България няма пилот, който да притежава такъв тип лиценз. Заедно с тях заминават и трима инженери, които са също към състава, обясни министърът. По думите му болничните заведения работят доста сериозно за лицензиране на съответните летални площадки. Ние сме направили промяна за облекчаване процедурата за лицензиране на болничната летателна площадка, каза той.
Относно летателните бази, където трябва да бъдат базирани хеликоптерите, вчера на правителственото заседание е прехвърлен последният терен към Министерство на здравеопазването в Долна Митрополия, каза транспортният министър, след което уточни, че към момента здравното министерство разполага с абсолютно всички терени и до средата на октомври ще бъде обявена процедурата за изграждане на шестте оперативни бази.