Кънчо Стойчев: Вероятно ще има тежък сблъсък в "сглобката"

Bulphoto (архив)
share

Няма единен отговор кое ще реши местните избори, но те ще дадат моментна снимка на тежестта на отделните партии. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" социологът Кънчо Стойчев.

"Но нека не забравяме, че снимката ще бъде доста размита, тъй като на многото места, където ние ще имаме задължително втори тур, там вече се гласува не само партийно. И това, че някой на втори тур е спечелил, не значи, че партията му е силна, а значи, че е бил подкрепен достатъчно от другите партии", добави Стойчев. 

Според него местните избори са проверка, но не категорична. Те ще дадат ориентир и ще отприщят нови процеси.

Срещали ли са се в девически манастир Бойко Борисов, Кирил Петков и Алексей Петров? 

"Защото в момента политическите действия на всички основни политически играчи са съобразени с факта, че след месец и половина имаме местни избори, и това ги ограничава в техните действия, защото се правят сметки - да, аз сега няма да се противопоставя на това, защото те ще ме подкрепят или обратно - аз  сега ще се противопоставя, защото искам те да загубят. Ето тези сметки в политиката ги има, не е нещо незаконно. А след изборите, деня след изборите, след резултатите ще отпаднат тези сметки и тогава вече политическият пейзаж ще стане много по-чист, ще се махне тази мъгла, в която не разбираме какво точно се случва. Политиците няма да имат тези ограничения, ама ние се сдържаме, заради местните избори и твърде вероятно е да сме свидетели на един силен сблъсък, включително и проблеми в тази сглобка", добави социологът.

По думите на Стойчев, едни избори винаги са лакмус за настроенията, те дават ориентир и една много точна моментна снимка всяка партия къде се намира. Спецификата на местните избори обаче е по-различна от другите видове избори. Затова много честосе казва, че като свършат местните избори, всички са ги спечелили. Зависи кой как брои.

"Това, което е важно в момента е, че тези дни се навършват първите 100 дни от кабинета. Не помня точната дата, но мисля, че сме там някъде много близко на границата на 100-те дни, да речем 100 дни. 100 дни са достатъчни да проследим линията на това управление, на тази, наричат я сглобка, не коалиция, във всеки случай една много интересна и небивала, необичайна, не европейска форма на политическо сътрудничество. Какво можем да кажем за тези 100-ина дни? Разочарованието започва да расте, хората приеха тази необикновена, странна, чудновата и доста будеща подозрение сглобка с търпение, тъй като преживяхме много избори, които не можеха да си излъчат правителство.

И да, желанието да има правителство пък каквото и то да било доминираше. Мога да кажа, че това вече не е така. Бавно-бавно хората започват трезво да преценяват какво прави тази коалиция и за съжаление, преценките на хората са, че нищо от това, което беше обещано от съответните партии не се изпълнява.

Тоест, че отново е една пушилка, един дим. Отново имаме политически процес, който се развива за себе си, за участниците в този политически процес. Политическите партии отчитат интересите на тази група малки елити, но не и на българския избирател като цяло, не и на българския народ. В този смисъл, имайки предвид, че изборите са на 29 октомври, т.е. до тогава имаме повече от месец и половина, т.е.  значи, че това правителство ще е вече на 150-160 дни, един значим срок. И имайки предвид, също така, че онова за което се кълняха, че ще направят, като че ли не се случва.

Нито ще се случи еврозоната, нито ще се случи Шенген, за съжаление все по-ясно става. Нито нещо се върши смислено в икономиката, инфлацията продължава да е над европейската, не се овладява ръста на цените. Тоест, изборите ще се случат, ако се запази тази обстановка, в политиката чудеса не стават за два дни, в едно влошаващо обществено мнение по отношение на управляващите. И всъщност най-интересното на тези избори е, дали българският избирател ще наказва управляващите или не", добави още социологът Кънчо Стойчев.

Водещи новини

Още новини