„Вероятно има незаконна сеч в Странджа, но вероятно това не е свързано с бедствието. Територията е определена в плановете като такава с висок риск, но подобни валежи не могат да бъдат предвидени“. Това каза в ефира на БТВ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
„Можем да мислим как да сме по-подготвени, да има система за предупреждение, да не се строи и да няма каравани край рискови места като сухи дерета“, посочи той.
„Има много случаи на промени на сухи дерета, на земни маси заради строителство. Прибързано ще бъде да дам оценка каква е човешката намеса в този казус. Наводненията се причиняват в Северна България след засипване на канали, предвидени за отвеждане. Не мисля, че това е причината тук“, добави Попов.
„Ще преосмислим и прегледаме плановете за управление на риска от наводнения. Те са в процес на обществено обсъждане. Наводнението ще се отрази в прегледа на плановете за четирите басейнови дирекции в страната“, обясни министърът.
„Напълно разбирам бурната реакция за тръбите по плажове. Ние трябва да отговорим на обществената тревога и сигнали. Проверените тръби са законни зауствания. Трябва да се провери дали имат връзка с нерегламентирано отвеждане на води в горната част. В момента и все още много от водите са силно замърсени от повлечените отпадъци“, каза той и уточни, че все още продължават проверките за зауствания.
„Има риск при къпане в морето в района. На някои места замърсяванията са минимални, а на други – по-концентрирани. Не цялото Черноморие е засегнато“, допълни министърът на околната среда и водите.