Васил Велев обяви защо от АИКБ подкрепят проектобюджета

БНТ
share

Основното ни притеснение е, че няма заложено увеличение на доходите на българските работници, няма заложено увеличение на минималната работна заплата. Това каза в сутрешния блок на БНТ икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова по повод проектобюджета за 2023 г.

Очевидно е, че политиците нямат желание да увеличат минималната работна заплата, очевидно искат да орежат разходите за издръжка на министетствата, за да може да се постигне 3% дефицит. Изземването на 100% дивиденти от държавните предприятия за 3 г. означава, че те ще бъдат източвани, няма да имат възможност да правят инвестиции и да се модернизират, заяви Григорова.

Само за миналата година заради инфлацията хората са изгубили 25% от доходите си, а са получили 10% увеличение, добави тя.

Председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев посочи, че от АИКБ подкрепят проектобюджета, защото дефицитът се свежда до 3% и не се променя данъчната система. Не е безобидно дефицитът да е 5-6%, защото това означава повече заеми. А данъчната система е един от малкото параметри, които правят икономиката ни конкурентоспособна, отбеляза той.

НСТС подкрепи без единодушие бюджетите на НЗОК, ДОО и държавния бюджет

От 1 януари тази година минималната работна заплата е повишена с 20%. Тя не може да се увеличава всеки месец, в параметрите е заложено, че трябва да се увеличава на всеки 2 г. Не е вярно, че разходите за издържката намаляват – тя се увеличава с 2 млрд. Не е вярно, че държавните предприятия остават без пари. Тези пари са прибрани в дружествата чрез изкривения пазар на електроенергия и те трябва да се върбат към българските граждани, коментира Васил Велев.

По думите му увеличението на заплатите в България през миналата година е най-високото в Европейския съюз.

Ваня Григорова подчерта, че тъй като заплатите у нас са доста по-ниски, отколкото тези в ЕС, ръстът на възнагражденията в България трябва да бъде 30%.

Водещи новини

Още новини