След близо 4 часа скандали и обиди народните представители създадоха Временна комисия, която да разгледа фактите и обстоятелствата около поисканите имунитети на четирима депутати - Бойко Борисов и Даниел Александров от ГЕРБ-СДС, Кирил Петков от ПП-ДБ и Димитър Аврамов от ДПС.
Депутатите подхванаха комисията за имунитетите с обвинения за перални и трансмисии:
В петък искането на БСП за разследване на Бойко Борисов и отнемането на имунитета му е разпределено на правна комисия. Затова Георги Свиленски от БСП поиска тяхното проекто решение да бъде разгледано заедно с искането за създаване на временна комисия по имунитетите.
"Това са две различни по своята природа проекти за решение, не са взаимно допълващи. Вашето е трансмисия на предложението на главния прокурор", каза председателстващия заседанието Росен Желязков.
"Давате си ясна сметка, че не могат да се разгласяват такива в проект за решение. За това се създава и временната комисия, която да разследва наличието на достатъчно данни и да предложи проект за решение. Правната комисия ще се съобрази с временната комисия и тогава двата проекта за решение ще бъдат предложени в пленарната зала", допълни Желязков.
Свиленски от БСП настоя, че не са трансмисия на главния прокурор.
Желязков пък подчерта, че искането на БСП касае само Бойко Борисов, докато темата за временната комисия е за него, Кирил Петков и Даниел Александров. Затова нямало как да комбинират.
"Само за Борисов бе изтекъл срокът, затова другите двама колеги не присъстват в предложението. НС винаги е подхождало по един начин. Тази ала-бала, с комисия каквато до сега не е имало е недопустима", изказа се Борислав Гуцанов. Въпреки това искането им не мина и се премина към създаването на временна комисия за имунитетите на тримата депутати, които все още не са се отказали сами от защитата си.
Искането за комисията бе изчетено от Мирослав Иванов от ПП-ДБ.
Булфото
Атанас Зафиров от БСП припомни, че ГЕРБ са имали предложение депутатският имунитет да отпадне. То обаче е мотивирано от скандалите с Волен Сидеров, "когато още беше лош".
Зафиров е бил член на подобна комисия през 2015 г., посветена на Волен Сидеров. Той припомни как се процедирало във водената от ГЕРБ комисия - само за няколко часа е била свикана, не са допуснати депутати и журналисти. "Тогава се бързаше. Сега подходът е същият, но целта е обърната - няма да наказваме непослушните, а ще ги пазим", смята той.
Булфото
"Последните години има 10 и повече искания за отнемане на имунитети и когато те не са давали своето съгласие, практиката повелява създаването на нарочна комисия, която да провери дали са налице обективни факти или едно или друго искане е политическо преследване", посочи той. И добави, че е заложено комисията да е на паритетен принцип. За срока също има различна практика - имало е случаи, в които е била от месец.
Иванов подчерта, че Петков ще даде своя имунитет преди края на работата на комисията и преди гласуване в зала.
Тошко Йорданов от "Има такъв народ" припомни как Кирил Петков е свидетелствал срещу Бойко Борисов. "Има ирония, че Миро чете мотивите за защита на Киро. Аз като мъж не разбирам", опита да се пошегува той. Освен това определи поведението на Борисов и Петков като немъжко. "Добре е да са основната атракция на гей парада в края на седмицата", каза Йорданов. И заяви, че ако Петков наистина стане еврокомисар и двете "пералнаджийски партии" трябва да си сменят имената.
Мирослав Иванов от ПП-ДБ поиска наказания за ИТН заради обидните реплики.
Булфото
А Иван Ченчев сравни пазенето на имунитета на Бойко Борисов с: "Малко момченце, което е пазено от лошите чичковци."
"Не ви ли омръзна колеги, освен режисури друго показахте ли - нищо", обърна се Маноил Манев от ГЕРБ-СДС към БСП и ИТН.
"Тези, които наричат Борисов страхливец, го правят само в негово отсъствие, иначе го заобикалят отдалеч. БСП е партия със затихващи функции, която артикулира само лъжи", отговори на БСП и ИТН Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС.
"Тази комисия ще има ясен срок до 18 юли да приключи. Няма да има председател на тази комисия, ще апелирам и ГЕРБ-СДС да не предлага, за да няма никакви съмнения за конфликти. Ще си дам имунитета доброволно преди 18 юли", категоричен бе Кирил Петков.
Булфото
"Няма да дам на прокуратурата да използва своята власт като политическа бухалка."
Няма да подкрепим "Комисия пералня", заяви Корнелия Нинова, лидер на БСП.
Булфото
След близо 3 часа дебати от "Продължаваме промяната" предложиха на "Възраждане" да поемат шефството на комисията за имунитети.
Петър Петров от "Възраждане" поиска комисията да работи само до 20 юни. "Трябва да покажем дали тя наистина е направена за изпиране и влачене на нечий имунитет дълго време с оглед свалянето на главния прокурор."
Стоян Таслаков от "Възраждане" получи наказание забележка от председателстващия Росен Желязков заради суфлирането от място.
"Ако нямаме имунитет, почти всички изказвания от тази трибуна могат да бъдат използвани за дело за обиждане и наклеветяване", предупреди Любен Дилов, визирайки поредицата от обиди и намеци, които депутатите си отправят напоследък.
Така 4 часа след дебати по темата, депутатите гласуваха за създаването на временна комисия за имунитетите на четирима депутати. Към Бойко Борисов, Кирил Петков и Даниел Александров се добави и депутатът от ДПС Димитър Аврамов, чийто имунитет бе поискан вчера.
От "БСП за България" и от "Има такъв народ" отказаха да излъчат представители в комисията, а от "Възраждане" заявиха, че няма да участват в ръководството ѝ.
Десислава Атанасова и Рая Назарян ще представляват ГЕРБ в комисията, ПП-ДБ изпращат Никола Минчев и Димитър Найденов, "Възраждане" - Петър Петров и Николай Дренчев.
Атанасова обвини депутатите, че блокират комисията, особено предвид липсващия председател. И иронично предложи ротация, всеки член да е председател на комисията.
Председателстващият заседанието Росен Желязков обяви, че допълнително ще чака предложения за председател или механизъм за свикването на комисията.