Няма да има вдигане на данъци. В това увери слушателите на БНР Георги Ганев, ПП-ДБ.
"Може да се премахнат по- рано някои от преференциалните ставки. В никакъв случай няма да има компромис с разходите на държавата за трансфери към нуждаещите се групи и пенсионерите, както и по линия на заплати на държавните служители".
Ганев обясни, че дори представителите на Фискалния съвет, известни с песимистичните си нагласи и прогнози, не виждат проблем дефицитът да е 7 милиарда, а не 12.
"С някои от мерките, като прибиране на целия дивидент от държавните предприятия, а не само половината, слизаме на 6 милиарда. Някои от приходите със сигурност ще се преизпълнят до края на годината"
Ресорната парламентарна комисия подкрепи на първо четене проекта на правителството, с който се предлага да бъде удължено действието на т.нар. Удължителен закон. Той замества неприетият до момента бюджет за 2023 година.
"Всички проблеми бяха заровени, покълнаха и сега дават плод с решението да не се внесе редовен бюджет при редовно избран парламент в края на 2022 година. Беше нормално да се изготви бюджет, да се внесе и да мине през парламента. Проблемите на болниците и училищата са заради решението на президента и назначения от него кабинет да не внесе редовен бюджет в края на миналата година. Това няма нищо общо с възможностите да се направи нещо със сега внесения и закъснял бюджет за 2023 година".
Ганев обясни какво включва удължението
"Две неща – решение, че се продължава действието на съответната норма до приемане на нов бюджет и изменение на Закона за удължението, където са заложени политики, т.е. някои от увеличенията ще могат да се осъществят. Основното ограничение е държавният бюджет да прави трансфери към съответните съставни бюджети, особено на осигурителни институти и на здравната каса".
Ако се планира бюджетен дефицит и доколкото се планира такъв, би трябвало да се поема с емисия на нов дълг и да приемаме, когато се задават нарастващи лихви. Това е полезен урок, отбеляза още той.
Няма да се взимат пари от Сребърния фонд, увери Ганев.
"Има си неснижаема сума по фискалния резерв, която е 4.5 милиарда и няма проблем тя да се препотвърди. Това е повече от Сребърния фонд, който е около 3.7 милиарда. При фискален резерв около 10.01, ни остават едни около 6.4 милиарда, които са напълно достатъчни да поемат трансфери към други бюджети. Една част обаче са блокирани в полза на харчене по линия на еврофондовете и ПВУ. По-скоро бихме искали да видим изхарчването на тези средства да не се прави от служебното правителство. Има риск то да направи големи разплащания в седмицата преди да си тръгне и да постави новото правителство пред свършени факти. Проблемът е повече политически, отколкото на финансите на държавата".
Ако се избере редовно правителство, то ще трябва да потегли скоростно с два бюджета – за 2023 – та, който трябва да бъде преразгледан и за 2024 година, който трябва да се внесе през октомври, отбеляза Ганев.
"Не бих се изненадал, ако новият състав на Министерството на финансите вместо да говори за 12.6 дефицит, започне да говори за нормалните 5.5 милиарда и 3% дефицит"
Той посочи още, че минималната работна заплата не натоварва много бюджета.