Депутатите изслушват изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов и председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова
Изслушването е във връзка с проведените на парламентарни избори на 2 април тази година.
Междувременно стана ясно, че служебният заместник министър-председател по управление на европейските средства Атанас Пеканов няма да бъде изслушван днес, поради предвиденото му участие в Осмата годишна среща на Икономическия форум в Делфи.
Къде е вицепремиерът Атанас Пеканов и защо лъже, че е в командировка. Господин Пеканов вчера си позволи да излъже председателя на Народното събрание, 240 народни представители и 7 милиона българи. В писмото му пише, че е в командировка от 26-и до 28-и, а вчера е бил в Министерския съвет и е участвал в телевизионни предавания. Кажете какво трябва да правим с вицепремиери на държавата, които най-нагло в писмен документ заявяват и лъжат, че не са в България, а са в командировка и че не могат да се явят. Ето, имаме още няколко часа да гледаме правилника на НС, нека да намерим решение на този въпрос. Това е подигравка с всеки един от нас и със 7 милиона българи. Съжалявам, че това се извършва от вицепремиера на държавата, покровителстван от неговия патрон президента, посочи в Георги Свиленски от трибуната на парламента.
„Информационно обслужване“ Ивайло Филипов. От парламентарната трибуна той заяви, че дружетсвото е изпълнило дейностите по компютърната обработка на данните от гласуването при пълна публичност и прозрачност. И добави, че резултатите са публично достъпни и могат да бъдат прегледани и проверени от всеки и към настоящия момент.
Народният представител Петър Петров заяви, че партията му "Възраждане" разполага с данни, според които в една единствена държава извън Европейския съюз – Турция, на последните избори на 2 април прогресивно са нараснали онлайн заявленията за разкриване на изборни секции. „Заявления са подавани не само от Турция, а и от България, а някои от тях са от един IP адрес и един компютър. Защо българските институции остават безмълвни, след като е констатирана тази информация", посочи в аргументите си Петров.
"Само няколко секции са разкрити в Турция вследствие на подадените заявления. Нямам информация от мои служители, че има неправомерно или каквото и да е друго зловредно подаване на информация от IP адреси, по отношението на подаването на заявления за разкриване на секции. Информацията, която сме предоставили на службите, е след изрично поискване от тях",отговори Ивайло Филопов.
По време на днешното заседание на Народното събрание бе изслушан
въведе ограничение в броя на заявленията, които се подават от едно ай пи, защо комисията не е предприела нищо, за да промени изборните измами, които влияят върху изборния процес в България
проекта за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, след като вчера не успяха да гласуват всички текстове.
Тема за дебати между народните представители станаха протоколирането на работата на комисиите и недостига на стенографи. Протоколирането на работата на комисиите винаги е било изключително важна част от дейността на Народното събрание. Протоколите от комисиите са жизнено необходими на народните представители, които не членуват в тях, за да могат да ги прочетат и формират своето убеждение как да гласуват в пленарна зала. Безспорен факт е, че дейността на някои от комисиите на НС е изключително натоварена – с много точки в дневния ред, множество гости, с ожесточени дебати понякога. Идеята да се правят промени, поне от 47-ото НС досега, в този член е свързана с липсата на стенографи. Държавата е неглижирала обстоятелството, че на НС са му необходими стенографи и вследствие на този недостиг започват да се правят всякакви упражнения в правилника с оглед тази работа да се спести, заяви Петър Петров от "Възраждане".
Депутатът от коалция "Продължаваме промяната - Демократична България" Искрен Митев отбеляза, че на стегорафите понякога им се налага да работят по 14, по 16 часа. По думите му в момента се прави опит да облекчат по някакъв начин работата на тези хора. "Трябва ли невъзможността на държавата да създава кадри да пада на плещите на едни хора, които работят по 14 часа на мизерни заплати", попита Митев.
Междувременно депутатите отхвърлиха предложението на „Има такъв народ“ – пленарните заседание да започват следобед от 14 ч., вместо от 9 ч. сутринта.
След втора почика, депутатите продължиха с разглеждането на Правилника на парламента. Петър Петров от „Възраждане“ предложи малка корекция относно изслушването на министри в парламента. Той предложи служебните министри и народните представители да имат по две минути за въпрос и отговор по конкретна тема. Искрен Митев от ПП-ДБ излезе на парламентарната трибуна и се обърна към Петров като го попита „колко малка е малката поправка“. След гласуване предложението на Петров беше прието със 124 гласа „за“, 48 „против“ и 16 „въздържали се“.
правилника на Народното събрание.
До момента депутатите решаха: да запази броя на комисиите на 25 и отхвърлиха поправката на Никола Минчев, депутатите да имат право на дуплика само когато поне една от репликите е отправена от народен представител от друга политическа сила.