Изхвърлиха съюза на Алексей Петров от тристранката

Булфото
share

Правителството призна представителност на национално равнище на четири организации на работодателите и две на работниците и служителите. Това реши Министерският съвет на редовното си заседание в сряда.

Така участие в Национален съвет за тристранно сътрудничество вече няма да участват работодателските организации Съюза за стопанска инициатива, чийто изпълнителен директор е подсъдимия по делото "Октопод" и бивш служител на ДАНС Алексей Петров, и неподалата документи "Възраждане". Същевременно в съвета се връща Българската търговско-промишлена палата, след като правителството се съобрази с решение на Конституционния съд, пише "Дневник".

Останалите работодателски организации, получили национално представителство, са Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Без промяна остава представителството на работниците и служителите от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда "Подкрепа".

Съюзът за стопанска инициатива не е получил национално представителство, защото не отговаря на изискването да има организации в повече от една четвърт от дейностите в Класификацията на икономическите дейности, както и отношения с не по-малко от 5% от осигурените на трудов договор във всяка икономическа дейност или 10 членове във всяка икономическа дейност. Оттам коментираха пред "Дневник", че няма информация за решението на правителството. "Неофициална информация не коментираме, защото нямаме копие от това решение", добавиха от съюза.

Очаква се следващата седмица да се проведе първият тристранен съвет след признаването на представителност за следващите 4 години, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов след правителственото заседание.

Водещи новини

Още новини