Има ясни задачи пред страната. Не могат да продължат прекалено разточителни разходи на държавата. Трябва да се стремим към подпомагане на най-уязвимите групи. На второ място – нужна ни е съдебна реформа. Това ще подобри живота на хората и ще помогне за влизането в Шенген. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов в предаването „Панорама“ по БНТ.
„На следващо място е образованието“, посочи той. "Служебният кабинет ще предложи бюджет, който предвижда 12% увеличение на пенсиите и повишение на учителските заплати, но разточителните доходи за държавата не могат да продължат прекалено дълго", подчерта той.
„Разходите през миналата година бяха повишени повече от приходите и това отвори някои проблеми. Парламентът беше спирачката за трите закона, които бяха нужни, за да влезем в еврозоната. Законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост – също. Трябва следващия парламент да приеме 12 закона, за да дойдат парите от Европа“, обясни вицепремиерът
По думите му инфлацията се влияе от няколко фактора, които са външни. Мерките, които ние взехме в последните месеци, дават резултат, изтъкна той.
„Трябват още реформи и те са подготвени. За някои от реформите трябва да осъзнаем, че в миналото сме правили грешки. Страната ни може да се развива, ако е добре интегрирана в европейските процеси“, подчерта Атанас Пеканов.
„По някои от реформите можем да се обединим“, смята той. "На първо място - устойчиви публични финанси, но и политика по доходите, повече социална защита, повече адресиране на социалните неравенства. Служебният кабинет ще предложи бюджет с 12% увеличение на пенсиите, повишение на учителските заплати. Трябва да продължи политиката по доходите, но не могат да продължат прекалено разточителните разходи за държавата, например по отношение на бизнеса - трябва да помагаме на най-уязвимите", заяви Пеканов.