Такъв ще бъде 21 век - ще бъде век на предизвикателства, на нови компетенции, които трябва да придобиваме всеки един ден, каза вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов на кръгла маса в София на тема „Работа за младите, младите на работа“.
В глобален контекст пазарът на труда се променя с изключително голяма скорост, излизат технологични разработки и нововъдения, коментира той. Пеканов посочи, че с всеки изминал ден трябва да се работи младите хора да имат достъп до тези компетенции.
Не трябва да забравяме нещо, което ще бъде нужно на всички нас - умението да се учим цял живот, каза вицепремиерът.
Хубавото е, че това значи, че всички ще бъдем завинаги младежи, защото винаги ще трябва да се учим, коментира той. По думите му такова ще е бъдещето и трябва да го разберем, за да адресираме правилните политики.
Вицепремиерът посочи, че при преработването на Националния план за възстановяване и устойчивост средствата за сектор „Образование“ са били завишени, засилено е финансирането на т.нар.
STEM кабинети и на редица реформи, които ще помагат особено в придобиването на умения с цифровите технологии и във висшето образование.
Той добави, че са заложени средства за обновяване на инфраструктурата в училищата, строеж на нови детски градини и реформи за увеличаване на обхвата и качеството на предучилищното образование и ученето през целия живот, които, по думите му, ще бъдат ключови за бъдещето.