Съобщението за съвместна поръчка за доставка на боеприпаси за Украйна се появи още на 20 март в Европейската агенция за отбрана. То включва отдаване от собствените си боеприпаси, с възможност да бъдат овъзмездени. Второ - предаване на Украйна на боеприпаси, които вече са в процес на обществена поръчка и трето – да се засили отбранителната промишленост на Европа за такива боеприпаси, които ще бъдат отдадени на Украйна.
Това поясни за БНР Юлиана Николова от Портал Европа и Фондация "Център за модернизиране на политики".
Повечето от 10-те държави, които не са се присъединили към поръчката, имат национални процедури, които не им позволяват това, но присъединяването остава отворено занапред, уточни тя.
Юлиана Николова изрази неразбиране на позицията на президента Румен Радев на срещата на европейските лидери в Брюксел относно неприсъединяването на страната ни към съвместната поръчка на боеприпаси и изказа предположение, че "президентът може би говори у нас предизборно".
По темата с незаконния трафик на мигранти през страната ни Николова е оптимист, "въпреки нашите усилия да се съпротивляваме, все пак да станем членове на Шенген".
Относно влизането в еврозоната тя посочи, че "много зависи от състава на парламента, България какво ще приеме като бюджет", а "по-високото говорене в предизборната кампания е за повече харчове, което не е добре".