Кунева иска ЕК да продължи мониторинга над България

Булфото
share

Сдружение "България на гражданите" е "за" запазване на механизма за мониторинг от ЕК в областта правосъдие и вътрешен ред. Това каза председателят на сдружението Меглена Кунева на дискусия по темата дни преди доклада на Европейската комисия.

Предоговаряне на механизма сега не е добра идея, прекалено сме слаби, коментира тя, цитирана от БТА. Неприятно е на петата година от членството да продължаваме да имаме мониторинг, но имаме валутен борд и той е желан, посочи Кунева. Не съм сигурна в нашата зрялост, добави тя.

Меглена Кунева каза, че няма никаква представа от предстоящия доклад на ЕК за България. Този път трябва да прочетем много внимателно техническата част на доклада, посочи тя и изрази съмнения, че върху политическата оценка ще бъде упражнен политически натиск. Изненадана съм, че дни преди доклада министър-председателят отиде в Брюксел, коментира Кунева и отбеляза, че подобно посещение е допустимо месец преди това. Механизмът може да бъде променен по друг начин, не чрез ухажване или сплашване на ЕК, заяви Кунева. Тя отбеляза, че в началото правителството е имало кредит на доверие от ЕК, но това е като пясъчен часовник - изтича.

Според Меглена Кунева в съдебната система може да се създаде междуведомствен съвет с участието на неправителствени организации, подобно на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Тогава можело да се мисли и за отпадане на механизма по правосъдие и вътрешен ред.

Секретарят на Сдружение "България на гражданите" Йонко Грозев обясни, че идеята е междуведомственият съвет да подпомага съдебната реформа. Друго предложение на сдружението е създаването на Висш прокурорски съвет.

Мерките, препоръчани от ЕК, в голямата си част не са изпълнени, отбеляза Йонко Грозев. Според него управляващите нямат воля за промени в съдебната система. Казусът с Мирослава Тодорова показва нагледно какво се случва, ВСС изпълнява политическо поръчение, посочи той. Който не слуша, го затрупват с работа и няма как да не сгреши, коментира още Грозев.

Не съм убедена, че следващият Висш съдебен съвет ще бъде по-различен от сегашния, коментира Меглена Кунева. Според нея въпросът е в критериите за избор. Кунева каза, че не би искала съдия Мирослава Тодорова да се нареди сред загубените хора за съдебна система. Познавам я само от публичните й изяви, но ми прави впечатление на достоен човек, посочи тя. Не ми харесва, че си играят на добро и лошо ченге, всъщност на лошо и още по-лошо ченге, коментира Кунева. Да се представи на съдия Тодорова като милост едно преразглеждане на решението на ВСС, още повече, че те нямат право да го направят, няма да поправи раните, добави тя.

Иванка Иванова от "Отворено общество" отбеляза, че покрай скандала с уволнението на съдия Мирослава Тодорова е пропуснато нещо важно - това, че европейски експерти ще анализират знакови дела у нас. По думите й това не е договорено с ЕК и така на практика се вдига механизмът на по-високо ниво. Кой ще поеме отговорността, попита Иванова и отбеляза, че този механизъм изглежда като един валутен борд над правосъдието.

Водещи новини

Още новини