Процесът ще бъде изключително сложен. Ангажиментът, който е поет, е доста твърд, и е поет скоро. Европейската комисия е скептична към всякакво такова предоговаряне. Това каза пред Нова телевизия енергийният министър Росен Христов.
Припомняме, че енергийната комисия на парламента взе единодушно решение да задължи правителството до 31 март да предоговори условията по Плана за възстановяване и устойчивост в енергийната му част. А именно - да отпадне поетият от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2025 г., защото това застрашава въглищните ни централи и хилядите работници в тях. Според Росен Христов "всичко, което е договорено, може да се преговори".
Той не отрече, че Европа планира след 2030 г. замърсяването да е 0% и съответно да закрие тези предприятия, но подчерта, че това трябва да стане плавно и добре планирано.
Това нещо да стане, без да се застраши националната сигурност или енергийната сигурност на страната - т.е. за период, в който ние имаме възможност да изградим заместващи мощности със същите възможности като въглищните електроцентрали, тъй като те осигуряват не само енергия, но и системни услуги за балансиране на енергийната система, коментира още ресорният министър.
Христов заяви още, че е оптимист и вярва в успеха. Вярвам, че ще успеем да го направим, работим по това нещо от месеци. Знам колко е сложно, знам, че шансовете са минимални, длъжни сме да опитаме, защото това е енергетиката на България, каза още енергийният министър.