Дали се срещам редовно с г-н Борисов – разбира се, че не. Това не е първата лъжа на г-н Василев. Аз бях първият излъган, когато се доверих на тези хора и сега плащам цената за своята доверчивост. Беше грешка, че изобщо дадох шанс и допуснах такива хора да откраднат надеждите ни за промяна. Така президентът Румен Радев отговори на съпредседателя на ПП Асен Василев, който го обвини, че се е срещал с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Една промяна, която българите очакваха отдавна, но за съжаление получиха лъжа. Както надживяхме и автократичния модел, така ще надживеем и тази шарлатания“, добави той.
Радев коментира и номинацията на ГЕРБ за премиер - професор Габровски. "Изключително успешен лекар, голям специалист в своята област, а също и организатор. А дали той ще успее да обедини политиците, по думите на държавния глава, изцяло от решението на българския парламент.
Румен Радев коментира и темата за членството на България в Шенген, като дебело подчерта, че сме изпълнили всички технически критерии още от 2011 година. "Двете проверки, които предизвикахме на собствена воля, показаха добри резултати, като втората показа още по-добри резултати от първата. Имаме писмо и от председателя на ЕК. Работим на най-високо политическо ниво. България и Румъния са изпълнили всички критерии и заслужават да бъдат приети. Държането на България и Румъния извън Шенген не е добре за Европа и общата ни сигурност. Не е добре за свободния пазар и нашите икономики. Това, че една или две държави не желаят да дадат подкрепата си, означава, че те имат субективни виждания: било то икономически или вътрешнополитически.", добави той.
„Да даваш довод, че напоследък имало заловени български гранични полицаи, уличени в корупция и трафик… Ами най-сетне България започна да хваща такива хора. Нима в други държави няма? Добре, затова ли трябва да наказват България? Следващия път, като хванем - не пред съда, да ги наградим… Рюте да ги награди, ще го поканим”, каза още президентът.
„България прави много и работи на най-високо политическо ниво с властите в Албания, както през 2017 година България работи активно така, че българите да бъдат включени в законодателството и да бъдат признати за национално малцинство и успешно да упражняват правата си: национална култура, език, идентичност без проблеми. Трябва да се направи много повече. Очаквам важният-въпрос: най-сетне Консултативният съвет към Изпълнителната агенция за българите в чужбина да заработи ефективно така, че на сънародниците ни зад граница с българско самосъзнание, когато им се откаже от местните власти документ за произход, този Консултативен съвет да може да установи на базата на ясни критерии, че това са хора с българско самосъзнание и произход и заслужават българско гражданство“, коментира още президентът, който е на двудневно посещение в Тирана.