Маратонско заседание на парламента заради промените в Изборния кодекс

Булфото
share

Над седем часа депутатите обсъждат на второ четене текстове от промените в Изборния кодекс, предаде БТА. 

В ранния следобед за изказвания се бяха записали повече от 50 народни представители. Бяха дебатирани първите 16 параграфа по доклада на правната комисия за промените в Изборния кодекс.  

Сред коментираните предложения бяха въвеждането на видеонаблюдение по време на броенето на бюлетините след края на изборния ден, въпросите, свързани с район "Чужбина", замяната на "тъмните" стаички с паравани за гласуване, ролята на Обществения съвет към ЦИК, както и възнагражденията на членовете на секционните комисии. 

Надежда Йорданова от "Демократична България" (ДБ) коментира, че от БСП подкрепят предложенията на ГЕРБ машинният вот де факто да бъде ликвидиран. Тя се обърна към ГЕРБ и БСП, ако действително тяхната воля е да дадат възможност за избор на своите избиратели, а не "да сложат кръст" на машинното гласуване, да не подкрепят предложенията за премахване на записващите устройства от машините и от камерите за видеонаблюдение. 

Радостин Василев от "Продължаваме промяната" (ПП) прочете от трибуната позиция на Младежкото обединение на БСП-София, в която се обявяват против връщането на хартиената бюлетина. 

Колегата му Искрен Митев отбеляза, че в дебата са чули, че вече много организации от страната, които са част от БСП под една или друга форма, се обявяват срещу хартиените бюлетини, срещу избора на БСП да подкрепя "този мракобесен закон". Видяхме, че младите хора в организацията са против, даже ги пратиха в Америка на обучение, коментира той, визирайки народния представител Явор Божанков. Какво биха спечелили БСП, защо толкова много настояват да се случи тази хартиена бюлетина, попита той. 

Депутатите удължиха работното си време

"Защото откраднахте изборите, уважаеми колеги, ето затова БСП няма да оттегли закона", заяви Георги Свиленски ("БСП за България"). "Защото вашият съпредседател и бивш премиер ето там, дойде и каза - оттеглете закона и ще ви дам кодовете на машините. Кой е той, че ще държи кодовете на машините", коментира депутатът от левицата. Той предупреди представителите на ПП да внимават какво говорят и правят с БСП. "От вашата парламентарна група ще останете 15 човека", каза Свиленски. "Българите ще гласуват с хартия, членовете на секционните избирателни комисии ще броят и никой няма да има право да държи кодовете в тази държава повече", каза още той. 

Председателят на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова коментира, че сега става ясно защо е тази истерия с т.нар. вълшебна флашка. Аз ще добавя и вълшебните кодове, коментира тя. Атанасова посочи, че ще продължат да отстояват демокрацията, а по думите й демокрация е всеки да избира свободно и по начин, по който реши. 

Генералният репликатор от ДПС е избран с 42 урни и фалшивите медицински. Тази практика да се разболяват хора и после да не знаят, че са гласували, доведе до две дела в Кърджали. Може би вече има ефективно осъдени за това. Очевидно ДПС държи палмата на това първенство, заяви бившият вътрешен министър Бойко Рашков.

Г-н Председател, Вие позволихте на един болшевик да се изказва от парламентарната трибуна. Ние платихме много висока цена за демокрацията си. Той каза, че е чел лекции на парламентарните групи. Г-н Председател трябваше да не допускате реплика на репликата на един болшевик, който 31 години не може да научи една лекция – тази на демокрацията, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

Асен Василев се обърна към Георг Георгиев: „Цялата драма на това НС е, че вие спечелихте изборите, но сте импотентни да направите правителство. Вторият голям проблем е, че виждайки тази импотентност, решихте да отидем на избори, затова в спешен порядък променяте Изборния кодекс“.

„Минаха над 12 часа от този дебат, мина полунощ. Дали тези дебати дадоха конструктивен напредък на българското общество. Заслужаваше си“, каза Кирил Петков, като добави, че във вторник се готви протест срещу промените в Изборния кодекс.

С това се изчерпа дебата по днешната точка, с което приключи дългото пленарно заседание.

Водещи новини

Още новини