Преди заседанието на НС в сряда предложихме да обсъдим законопроекта за промените в Изборния кодекс (ИК) но колегите от Продължаваме промяната (ПП) и Демократична България (ДБ) не се отзоваха. Много ми е любопитно как ще направят правителство на малцинството със 75 мандата (ПП и ДБ). Аз имах надежда, че можем да постигнем допирни точки с ПП и ДБ, но стига толкова. Те си имат свой път на развитие, имат си свои избиратели. Това заяви лидерът на СДС и депутат от ГЕРБ-СДС Румен Христов в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз.
„Времето беше загубено за процедури и лични обяснения. За съжаление нямаше разисквания“, допълни той.
„През 33-те години демокрация ИК е променян много пъти. Всеки път ние сме се надявали до урните да отидат повече избиратели и да се осигури по-голяма честност на вота. Така е и сега. Аз не вярвам на машините. Какво да кажем за онези 97 000 гласи, които не подкрепят никого, плюс 60 000 негласували, правят 150-160 000 гласа“, посочи Христов.
„Надписът „Дневникът е подправен“ и 70-те гласа разлика ни накараха да отворим отново Изборния кодекс. Никой не отговори, че има алгоритъм, който прехвърля гласове от ГЕРБ-СДС към другите политически сили. Ние не отменяме машините, а даваме възможност да се гласува и с хартия, както е в голяма част от Европа. Това се прави с цел улесняване на избирателя. Вижда се, че с всяка следваща промяна ние направихме бюлетините все по-сложни. Навремето бюлетините бяха синя, червена и лилава. Предлагаме на ЦИК да се възложи да се опростят бюлетините. Всичко това ни накара да се обърнем отново към хартиената бюлетина. Надяваме се, че този ход ще върне избирателите пред урните“, обясни лидерът на СДС.
„Имаме седем варианти за премиери, имаме и за министри. Сред тях са експерти и политици. Не съм оптимист за създаване на експертно правителство. Ние винаги подхождаме отговорно, ще го направим и този път. Най-вероятно ще се внесе правителство на малцинството“, разкри той.
„БСП, СДС, ДПС, ГЕРБ са системни партии, а не на статукво, те стоят на терен и си носят кръста дали са управлявали добре или не. Да кажеш на партии на повече от 30 години, че са статукво е нередно“, подчерта лидерът на СДС.