Министърът на енергетиката Росен Христов е изгонил представителите на Европейската банка за възстановяване и развитие, които са консултант по проекти в енергетиката по Плана за възстановяване и устойчивост за над 3 млрд. лв. Това стана ясно от отговора на въпроса на депутата от “Демократична България” (ДБ) Ивайло Мирчев при изслушването на министъра в комисията по енергетика в сряда.
Ситуацията е безпрецедентна и поставя в риск двата основни енергийни проекта по плана за възстановяване, по които ЕБВР трябваше да предложи техническа помощ на МЕ и МФ. С обща стойност от € 1.7 млрд., двата проекта са ключови за енергийния преход в страната, като имат за цел да присъединят 1 425 МВт ВЕИ мощности в страната, съобщават от пресцентъра на ДБ.
Мирчев попита как е преминала последната среща с представителите на ЕБВР и има ли индикация, че банката няма да работи с нас и това как ще се отрази на проектитет по ПВУ за над 3 млрд.
Министър Христов отговори, че правителството е отказало да приеме предложеното от банката споразумение като консултант, защото то било едностранчиво и “включва много неизгодни за нас условия, включително отказ за поемане на всякаква отговорност”. И нямало никакви индикации, че са склонни да преразгледат условията. Христов дори призна, че ЕБВР е казала пред Еврокомисията, че няма желание да работи по проекта.
“ЕБВР не е единствената институция, която може да окаже такива услуги, ще се обърнем към Световната банка и Европейската инвестиционна банка. Проблемът е, че има срокове по ПВУ, който е приет без много анализи и те са предизвикателни, като до момента не е свършено много по тях.” Така министърът призна, че реализацията на проектите е под въпрос.
Ивайло Мирчев попита директно министъра дали няма да загубим тези над 3 млрд. и възможно ли е решението на ЕБВР да е резултат от комуникацията с него.
Росен Христов отговори, че поне в частния сектор, откъдето той идва, ЕБВР е трябвало да поискат доизясняване на втора среща. И заяви, че министерството в най-кратки срокове ще търси друг консултант, защото този е неизгоден за България.